WYDZIAŁY

Pierwsze kroki na rynku pracy

Praca na etacie, czy na własny rachunek? Lepiej zdobyć doświadczenie, czy od razu założyć własną działalność gospodarczą? Dziś te pytania zadaje sobie wielu młodych ludzi. Jak wyglądają oczekiwania pokolenia Y, który wchodzą na rynek pracy? Odpowiedzi można znaleźć w raporcie firmy Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy 2018”.

Jak wynika z opublikowanego raportu nieco ponad połowa „millenialsów” chce być etatowym pracownikiem. Tylko 13% badanych myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Niepokojące jest to, że 36% ludzi nie jest zdecydowanych jaką ścieżkę kariery wybierze. Jest to wzrost o 5 pp. w porównaniu do roku 2015.

Etatowcy są lepsi w kontakcie z innymi. Komunikatywność, praca zespołowa, samoorganizacja to ich atuty. Przedsiębiorcy stawiają na kreatywność, przedsiębiorczość i inicjatywę oraz przywództwo.

Coraz więcej pracodawców myśli jak zatrzymać dobrych pracowników. Wyniki badania pokazują, że to co przede wszystkim motywuje młodych ludzi do pozostania w pracy to: środowisko ograniczające stres (75%), uznanie kolegów (50%) oraz nowe technologie (22%).

Kim jest prawdziwy lider? Respondenci stwierdzili, że jest to osoba, która posiada umiejętność myślenia strategicznego (68%), jest charyzmatyczna (60%) oraz stawia na umiejętność inspirowania innych (44%).

Młodzi są przekonani, że mają zdolności analityczne, mogą uczyć się nowych zagadnień, są komunikatywni oraz efektywnie pracują w zespole. Niestety dane wskazują, że powyższe cechy zauważa u siebie mniej młodych ludzi niż w analogicznym badaniu z 2015 roku. Słabą stroną pokolenia Y jest przywództwo, delegowanie i zarządzanie pracą innych oraz odporność na stres.

Cały raport jest dostępny pod linkiem: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/hr-pierwsze-kroki-na-rynku-placy-2018-kadry.html#

dr Szymon C. Czupryński