WYDZIAŁY

Sytuacja kobiet na podlaskim rynku pracy

Kobiety zarabiają gorzej od mężczyzn, nie są zatrudniane na stanowiskach kierowniczych, które są oblegane tylko przez mężczyzn. Na domiar tego muszą godzić obowiązki zawodowe z obowiązkami  domowymi i rodziną. Czy te stwierdzenia są nadal prawdziwe? Jaki jest obraz kobiety na podlaskim rynku pracy i czy jej sytuacja uległa zmianie?

Na początku trzeba zaznaczyć, że jedną z przyczyn gorszej sytuacji kobiety na rynku pracy w ogóle jest stereotyp płci. Kobiety są z zasady uważane za wrażliwe, opiekuńcze, łagodne, czułe, uczuciowe, a także delikatne. Cechy te nie odpowiadają stanowisku kierowniczemu, czy menadżerskiemu. Gdyby jednak spotkać kobietę, która ma inny charakter, często nazywana jest „chłopczycą”, feministką, czy lesbijką. Szklany sufit blokujący kobietom możliwość rozwoju zawodowego nadal występuje.

Jednak sytuacja kobiet na rynku pracy stopniowo poprawia się. Dotyczy to zwłaszcza województwa podlaskiego. Wyniki zestawienia Gender Inequality Picture Index z podziałem na województwa pokazuje, że sytuacja kobiet naszym województwie jest obiektywnie najlepsza. Jednym z czynników kluczowych jest najmniejsze zróżnicowanie w poziomie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn uwzględniając poziom wykształcenia.

Pracodawcy z Podlasia zwracają uwagę, że kobiety jako pracownicy są lepiej wykwalifikowani od mężczyzn. Chętniej niż mężczyźni zdobywają wykształcenie oraz kształcą się przez całe życie. Ponadto pracodawcy są zgodni z tym, że kobiety są lepiej zorganizowane w pracy. Są lepiej skupione na wykonywaniu swojej pracy. Cenią sobie stabilizację zawodową i poczucie bezpieczeństwa, co jest w obecnej sytuacji bardzo pożądaną cechą.

Dysproporcje pod względem płci są widoczne na rynku pracy. Jednak sytuacja stopniowo poprawia się na korzyść kobiet. Warto promować dobre praktyki firm w tym zakresie, a także zwracać uwagę na to, że tendencja może się zmienić.

Artykuł powstał na podstawie badania „Sytuacja kobiet na rynku pracy w województwie podlaskim”. Został przeprowadzony na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pełny raport dostępny jest pod adresem: link.

 

dr. Szymon C. Czupryński