To rozmowy w czasie pandemii i o pandemii: jak wpłynęła na nasze życie rodzinne i zawodowe, czy umiemy sobie radzić w nową rzeczywistością, jakie piętno odcisnęła na gospodarce, przyrodzie, czy miejskiej przestrzeni. Cykl „Debat w koronie” na Uniwersytecie w Białymstoku właśnie się rozpoczął. Dostępne jest już pierwsze spotkanie, w planach są kolejne. 

Bliskość w dystansie

Pierwszą debatę pt. „Bliskość w dystansie” można już obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu w Białymstoku oraz na Facebooku naszej uczelni. Zachowując dystans, o bliskości rozmawiają: dr Emilia Kramkowska z Instytutu Socjologii, pedagog dr Adrianna Naruk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Mozaika, dr hab. Marek Kochanowski, prof. UwB z Wydziału Filologicznego, dr Andrzej Dakowicz z Wydziału Nauk o Edukacji, oraz prowadząca Dorota Sawicka.

Wspólnie opisują paradoksy, która ujawniła pandemia. Starają się też odpowiedzieć na ważne pytania: Czy cyfrowi tubylcy są samotni? Czy czeka nas fala pandemicznych rozwodów i postpandemicznych urodzeń? Jakie związki przetrwają? Co powiedzieć dziecku, gdy kończy kolejny dzień przed komputerem? Dlaczego naukowcy mówią o nowej definicji bliskości i resecie równouprawnienia?

Przestrzeń w zamknięciu i…

Druga debata dotyczy przestrzeni – nadaliśmy jej metaforyczny tytuł: „Przestrzeń w zamknięciu”. Sprawdzamy, jak zmieniły się nasze domy i mieszkania pod wpływem pandemii. Trudno nie wspomnieć półek z książkami, które nagle zaczęliśmy eksponować podczas spotkań online, choć czasami, niestety, są to wirtualne regały z książkami. Poprzez spotkania w sieci wpuściliśmy w naszą, często do tej pory pilnie strzeżoną, domową przestrzeń współpracowników, znajomych, a nawet obcych ludzi. Zmieniła się także przestrzeń naszych miast – mówi prowadząca debaty Dorota Sawicka z Uniwersytetu w Białymstoku.  

Niepewność w gospodarce i Natura w technologii

- Słowo, które robi dzisiaj karierę to „homeoffice”. Praca zdalna wkrótce pojawi się w Kodeksie Pracy. Pustoszeją za to biurowce, zmieniają się praktyki i nawyki konsumenckie. Właśnie o tym będziemy mówić w naszej debacie „Niepewność w gospodarce”Zapytamy, kogo pandemia najbardziej dotknęła i komu wystawi największy rachunek za kilka lat. Nie uciekniemy też od dyskusji o zmianach w naszym podejściu do przyrody, natury, lokalności – tym tematom poświęcimy debatę „Natura w technologii” – dodaje Dorota Sawicka.

Razem, ale osobno

Zachowując dystans, do dyskusji w Uniwersyteckim Centrum Kultury, zapraszamy nie tylko naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku, ale i praktyków mocno osadzonych w pandemicznej rzeczywistości.

Partnerem „Debat w koronie” jest Instytut Socjologii. Projekt powstaje we współpracy z Działem Promocji UwB.


Debaty prowadzi Dorota Sawicka. Partnerem jest Instytut Socjologii UwB. Realizacja: Dział Promocji UwB, Uniwersyteckie Centrum Kultury.