Wystawy

Lemur z puszystym ogonem jest dla wielu osób głównym skojarzeniem z Madagaskarem. I słusznie, bowiem zwierzęta te żyją tylko tam i na pobliskich wyspach. Są zwinne jak kot, co zawdzięczają m.in. silnemu, wolnemu kciukowi. Z wyglądu przypominają małpę.
Należą one do małpiatek i przed milionami lat ich przedstawiciele żyli także na innych kontynentach. Izolacja Madagaskaru, brak konkurentów pokarmowych i dużych drapieżników umożliwiły ich rozwój, który w innych miejscach globu został zahamowany. Obecnie znanych jest około 30 gatunków lemurów. Najmniejszy waży 40 gramów i jest wielkości myszy, największy wazy 7 kilogramów. Jedne prowadzą dzienny tryb życia, inne są aktywne w nocy. Lepilemur, który jest aktywny nocą dzień spędza ukryty w dziuplach drzew.
Niektóre gatunki, m.in. lemur katta o pięknym pręgowanym ogonie, łatwo się oswajają. Spotkać je można w ludzkich osadach bawiące się z dziećmi lub jako żywe maskotki brygad żandarmerii wojskowej. Dla plemion z północy kraju lemury stanowią tabu i zabujanie ich jest zabronione. Jednak nie w każdym regionie ich życie jest tak sielskie, bowiem na południu kraju odbywają się na nie regularne polowania.
Tajemnicza natura tych zwierząt sprawiła, że powstało na ich temat wiele przesądów i wierzeń. Niektóre gatunki utożsamiane są ze złymi duchami a inne z kolei poszukiwane z powodu magicznego ogona, który chroni przed chorobami gardła.
Wiele gatunków lemurów jest zagrożonych wyginięciem. Ich populacje są ograniczone do małych obszarów i tak kurczących się z roku na rok. Lasy są wycinane w zawrotnym tempie, a wraz z nimi giną gatunki roślin (przeważnie endemicznych), będące pokarmem tych niezwykłych zwierząt. Często związane to jest z przystosowaniem konkretnego gatunku lemura do spożywania określonych gatunków roślin np. lemur złoty żywi się wyłącznie pędami bambusa.