6 kilogramów przyrody. Promocja albumu "Saga prastarej puszczy" w naszym Centrum Przyrodniczym

Data wydarzenia 20-01-2017

Pierwszy filmowy album przyrodniczy ze zwierzętami w rolach głównych, największy album o polskiej przyrodzie - tak o swoim najnowszym dziele mówią Bożena i Jan Walencikowie. Dziś (20.01.2017) w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym UwB zaprezentowali publikację pt. "Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa". Spotkanie promocyjne zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

 Album zawiera blisko 2 tysiące fotografii, które powstały podczas realizacji telewizyjnej serii pod tym samym tytułem. Zdjęciom towarzyszą opowieści o 10 zwierzęcych bohaterach w formie scenariuszy filmowych, opisów konstrukcji filmu i partii narratora. Wszystko zebrane na 664 stronach, ważących - co żartobliwie podkreślał Jan Walencik - około 6 kilogramów. Podczas spotkania opowiadał też o tym, jak trudne było pogodzenie filmowania z fotografowaniem i dziękował za wyrozumiałość ekipie, z którą pracował na planie telewizyjnego serialu.

Galeria zdjęć ze spotkania: http://www.uwb.edu.pl/promocja-albumu-saga-prastarej-puszczy 

Obecny na promocji marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński zapowiedział, że kilkadziesiąt egzemplarzy "Sagi" trafi do podlaskich szkół. Jak mówił, liczy, że album stanie się dla młodych ludzi inspiracją do troski o środowisko, ale też uświadomi im w jak pięknym przyrodniczo regionie mieszkają. Promocja województwa to jeden z celów publikacji - jej powstanie dofinansował urząd marszałkowski.

Autorzy albumu, Bożena  i Jan Walencikowie, chwalili też scenerię spotkania - wnętrza i kolekcje Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego UwB. Jak mówili - to dowód, że publiczne pieniądze można wydawać naprawdę znakomicie.