Akademia Młodego Badacza na UwB rozpoczyna nowy semestr

Data wydarzenia 01-03-2019

17 uczniów z trzech białostockich szkół ponadgimnazjalnych zainaugurowało w czwartek (28.02.2019) na Uniwersytecie w Białymstoku zajęcia w ramach Akademii Młodego Badacza. Będą pogłębiać wiedzę i doskonalić umiejętności z chemii i biologii pod okiem kadry akademickiej.

Projekt Akademia Młodego Badacza jest realizowany na Wydziale Biologiczno-Chemicznym UwB od roku akademickiego 2017/2018. Jego celem jest umożliwienie młodzieży szkolnej rozwijania zainteresowań naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Uczniowie uczestniczą w  zajęciach laboratoryjnych, konwersatoriach oraz wykładach wspólnie ze studentami biologii i chemii.

- Zainteresowanie projektem jest od początku duże. Cieszymy się, że w białostockich szkołach jest ambitna młodzież – mówi dr Elżbieta Wołyniec, prodziekan Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB.

 W semestrze letnim w projekcie wezmą udział uczniowie z I, III oraz IV liceum ogólnokształcącego. Będą uczestniczyli w wybranych zajęciach kursowych, m.in. z zoologii kręgowców, chemii analitycznej, organicznej oraz fizycznej.

Do udziału w Akademii wybieramy w każdym semestrze tylko kilkanaście osób, ponieważ grupy zajęciowe w biologicznych i chemicznych laboratoriach nie mogą być duże – wyjaśnia dr Elżbieta Wołyniec. - Dodatkowo w semestrze letnim przewidziane są m.in. warsztaty olimpijskie dla tych uczniów, którzy planują przystąpić do olimpiad i konkursów przedmiotowych z biologii czy chemii. 

Inauguracja nowego semestru Akademii Młodego Badacza była jednocześnie okazją do podsumowania zajęć poprzedniej grupy. Przedstawiciele władz dziekańskich Wydziału Biologiczno-Chemicznego wręczyli absolwentom z semestru zimowego certyfikaty uczestnictwa w zajęciach. Uczestnicy spotkania wysłuchali też wykładu dr. hab. Marcina Sielezniewa, prof. UwB, o wykorzystaniu owadów – aktualnym i potencjalnym – w ludzkiej diecie.