Bieżenki - zaproszenie do współtworzenia spektaklu

Data wydarzenia 09-05-2018

Pracownia Sztuki Społecznej i Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają do współtworzenia spektaklu inspirowanego historią bieżeństwa. Na zgłoszenia czekają jeszcze przez tydzień - do 15 maja 2018 r.

- Zaproszenie kierujemy do osób, które chcą wystąpić na scenie i podzielić się wspomnieniami związanymi z doświadczeniem bieżeństwa – mówi dr Katarzyna Niziołek, jena z autorek projektu. - Zależy nam na tym, by w sposób szczególny ogniskowały się one wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek.

Jak zapowiadają organizatorzy, ważnym kontekstem wspólnej pracy będzie książka Anety Prymaki-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” (za który autorka otrzymała literacką nagrodę prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego) – zarówno sam reportaż, jak też zawarte w nim fotografie. Za reżyserię będzie odpowiadał Michał Stankiewicz.

Od uczestników projektu nie są wymagane umiejętności ani doświadczenia sceniczne. Realizatorzy przedsięwzięcia zaplanowali dla nich kilka spotkań warsztatowych. Pierwsze - w czwartek, 17 maja, w godzinach 18.00-21.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB przy ul. K. Ciołkowskiego). 

To właśnie w UCK odbędzie się premiera stworzonego wspólnie spektaklu. Publiczność będzie mogła go zobaczyć 8 czerwca, w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.  Natomiast 11 sierpnia zaplanowany jest pokaz na Festiwalu Slow Fest w Supraślu.

Zgłoszenie do współtworzenia spektaklu odbywa się poprzez formularz on-line:
https://goo.gl/forms/Vc0Eob5G3lf4Gnkn2.

Projekt „Bieżenki” realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis dzięki wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego oraz Rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Festiwal Slow Fest.

Więcej o inicjatywie pod adresem https://www.facebook.com/events/1880216145610644/