„Centennial Award” dla prof. Haliny Parafianowicz z UwB

Data wydarzenia 24-05-2019

Prof. Halina Parafianowicz z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku została pierwszym laureatem nagrody „Centennial Award”. Nagrodę ustanowiły wspólnie Ambasada USA w Polsce oraz Fundacja Kościuszkowska, aby uczcić tegoroczne stulecie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

Prof. Halina Parafianowicz poprowadzi projekt badawczy pt. „Wszyscy jesteśmy Amerykanami: Wielka Wojna w życiu i pamięci Polek-Amerykanek”. Jednym z jego celów jest wsparcie wzrostu wzajemnego zrozumienia i wiedzy na temat wspólnej historii Polski i Ameryki.

Prof. Halina Parafianowicz specjalizuje się w dziejach powszechnych najnowszych, szczególnie w społecznej i politycznej historii Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowo – Wschodniej w XX wieku. W obszarze jej zainteresowań badawczych są również stosunki międzynarodowe, amerykańskie First Ladies i biografistyka. Z jej inicjatywy od kilku lat w Białymstoku odbywa się Forum zaawansowanych studiów nad Stanami Zjednoczonymi im. Profesora Andrzeja Bartnickiego.

Ogłoszenie nazwiska laureata miało miejsce podczas przyjęcia u ambasador Georgette Mosbacher (16 maja b.r.), podczas którego uhonorowano też 38 polskich stypendystów wybranych przez Fundację Kościuszkowską do prowadzenia badań w USA w roku akademickim 2019-2020.   


Źródło - https://pl.usembassy.gov/cohort_kosciuszko/