Czytanie performatywne dramatu "Mesjasz: Bruno Schulz" w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 14-05-2022

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kultury oraz Teatr Papahema zapraszają na czytanie performatywne dramatu "Mesjasz: Bruno Schulz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.To artystyczne wydarzenie będzie miało miejsce 14 maja (sobota) o godz. 19.00 oraz 15 maja (niedziela) o godz. 18.00. Po drugim pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem twórców.

"Mesjasz" to nigdy nieopublikowana, zaginiona w czasie II wojny światowej powieść Brunona Schulza, mająca opowiadać o przybyciu mesjasza do Drohobycza.

"Mesjasz: Bruno Schulz" - dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk - dotyka tej literackiej legendy. Wydaje się, że "dotyka" to odpowiednie słowo. Przy okazji pierwszej inscenizacji dramatu, w roku 2010, autorka mówiła: "Od początku wiedziałam, że nie chcę wymyślać "Mesjasza" za Schulza, tzn. wyobrażać sobie, o czym mógłby być, a następnie napisać go "jak Schulz". Nieważne, czy taka podróbka wypadłaby szlachetnie, czy tandetnie. Chciałam dociec, jakie zadanie postawił sobie Schulz, planując "Mesjasza"? Czy chciał napisać Książkę doskonałą? Księgę? Autentyk? Po drugie, interesowało mnie, kto i dlaczego mógłby obecnie szukać "Mesjasza" i jakie byłyby tego konsekwencje."

W Uniwersyteckim Centrum Kultury, w ramach programu Rezydencji Teatralnych, współprowadzonego z Fundacją Uniwersytetu w Białymstoku, tekst Sikorskiej-Miszczuk "na warsztat" weźmie Teatr Papahema. "Pragniemy poznać tajemnicę Brunona Schulza. Nieśmiałego nauczyciela rysunku kreującego fantastyczne, zasysające światy z pogranicza jawy i snu. Nostalgiczne i perwersyjne zarazem. Na styku kultur." - mówi Helena Radzikowska z Papahemy. Będzie to trzecie po "Burmistrzu" i "Walizce" czytanie performatywne dramatu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk wyprodukowane w ramach Programu Rezydencji Teatralnych, pod opieką kuratorską dr Katarzyny Niziołek i dr hab. Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków oraz prezentowanych na wielu scenach tekstów, często opisywanych jako "czarne komedie".

Teatr Papahema tworzy czworo absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. W swojej pracy grupa łączy klasykę ze współczesnością, teatr aktora z teatrem formy, humor z refleksją na temat otaczającej rzeczywistości.

W czytaniu "Mesjasz" udział biorą także Magdalena Ołdziejewska i Natasza Topor (muzyka). Za technikę odpowiadają Michał Chrzanowski i Michał Kaszkowiak. Autorem plakatu jest Lucjusz Sawicki.

Program Rezydencji Teatralnych jest realizowany od 2018 roku. W ramach tej inicjatywy niezależne teatry działające w Białymstoku i na Podlasiu zapraszane są do prezentacji swoich spektakli repertuarowych oraz realizacji nowych projektów teatralnych lub performatywnych w przestrzeni UCK i przy wsparciu organizacyjnym Fundacji UwB.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują rezerwacje. Aby dokonać rezerwacji należy przesłać swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl, wpisując "Mesjasz" w tytule maila oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.

Dokonanie rezerwacji jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych w tym celu - https://uwb.edu.pl/dokumenty. Czytanie dla widzów powyżej 16. roku życia.

Czytanie realizowane jest w ramach „Programu Rezydencji Teatralnych 2022” dzięki wsparciu z budżetu Miasta Białystok, pozyskanemu w otwartym konkursie przez Fundację UwB.