Karol Wójcicki i „Kosmiczna rewolucja” na UwB

Jesteśmy świadkami, a nawet uczestnikami kosmicznej rewolucji – przekonywał 11 maja na Uniwersytecie w Białymstoku Karol Wójcicki, pasjonat i popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku wystąpił podczas XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki z energetycznym wykładem „Kosmiczna rewolucja”. 

Starty rakiet co drugi dzień, turystyka kosmiczna, mega-konstelacje satelitarne i misja na Marsa. Brzmi jak science-fiction? Ale to wszystko dzieje się tu i teraz! Za sprawą niezwykłych technologii i wizji kilku marzycieli, wchodzimy w nową erę sięgania kosmosu. Już dziś każdy z nas może korzystać z internetu wprost z kosmosu. Niedługo tak samo łatwe stanie się podróżowanie rakietą… niekoniecznie w kosmos.

Podczas wykładu w auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB uczniowie szkół z Białegostoku i Goniądza oraz pasjonaci astronomii mogli wysłuchać niezwykłych opowieści o czerwonym kabriolecie latającym wokół ziemi, o ludzkości jako gatunku międzyplanetarnym, o „tanich” lotach i rakietach kosmicznych. Nie zabrakło rekwizytów i filmów ilustrujących wykład. Do tego spotkanie było zdecydowanie interaktywne – pytaniom i dialogom pomiędzy prelegentem a widzami nie było końca.

Po opowieściach o niezwykłych kosmicznych wydarzeniach, które dzieją się nieco ponad 100 km nad naszymi głowami, Karol Wójcicki  odwiedził Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku. Z zainteresowaniem obejrzał możliwości prezentacji filmów 3D na kopule planetarium. Dzięki dr hab. Markowi Nikołajukowi, prof. UwB i specjalnemu programowi nasz gość „podróżował” po Układzie Słonecznym. Potem wspólnie ze studentami z Astronomicznego Koła Naukowego Karol Wójcicki oglądał nowoczesny teleskop w obserwatorium. Były też plany wspólnych projektów i działań.

Czekamy na kolejne wizyty i inspirujące spotkania!

Karol Wójcicki - z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Polską Agencję Prasową.

Karol Wójcicki przyjechał do Białegostoku na zaproszenie Centrum Popularyzacji Nauki UwB.