"Legia Akademicka" po raz czwarty na UwB

Uniwersytet w Białymstoku po raz czwarty przystępuje do programu Legia Akademicka. Legia jest projektem szkoleniowym dla studentów realizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego (aktualnie MEN) od 2017 roku.

W programie biorą udział 74 szkoły wyższe. Program szkolenia podzielony jest na 2 części - teoretyczną oraz praktyczną. Ta pierwsza realizowana jest na uczelniach i obejmuje 30 godzin lekcyjnych wykładów. Po jej zaliczeniu student może ubiegać się o powołanie na ćwiczenia wojskowe, które odbędą się podczas wakacji w jednostkach wojskowych oraz wytypowanych ośrodkach szkolenia.

Legia Akademicka to piękna idea, która wpisuje się w budowę potencjału obronnego Rzeczypospolitej. Skoro nasze siły zbrojne i Ministerstwo Obrony Narodowej stworzyły formułę wykorzystania elit, bo studenci są elitą, do uczestnictwa w systemie bezpieczeństwa narodowego, to my jako uczelnia powinniśmy ten projekt wspierać - mówi dr hab. Jarosław Matwiejuk, prorektor ds. rozwoju UwB.

W tym roku zajęcia teoretyczne zostaną przeprowadzone w systemie zdalnym. Przewidziane są w zależności od zainteresowania dwa moduły:

  • podstawowy (w tym podoficerski),
  • oficerski.

Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie wniosku, zeskanowanie i przesłanie na adres Pełnomocnika Rektora ds. realizacji koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej, dr. Artura Konopackiego: a.konopacki@uwb.edu.pl

Termin przesyłania zgłoszenia upływa 23 lutego 2021 r. Prosimy o przemyślane decyzje. Po zgłoszeniu osoby zainteresowane zostaną powiadomione mailowo o terminach zajęć.


Pobierz wniosek


Więcej informacji na stronie www.wojsko-polskie.pl/legia-akademicka