"Legia Akademicka" po raz piąty na UwB

Data wydarzenia 31-01-2022

Uniwersytet w Białymstoku po raz piąty przystępuje do programu Legia Akademicka. To projekt szkoleniowy dla studentów, realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

- W tym roku planujemy przeprowadzenie teoretycznych zajęć do kursu podstawowego w dwóch grupach oraz kursu podoficerskiego w jednej grupie. W systemie USOS zostanie uruchomiona zakładka „Legia Akademicka 2022”, gdzie studenci będą mogli się zgłaszać. Następie osoby zakwalifikowane do poszczególnych modułów zostaną poinformowane o terminie rozpoczęcia zajęć teoretycznych. Do projektu mogą przystąpić studenci wszystkich kierunków i specjalności bez względu na tryb studiowania, którzy są obywatelami polskimi i nie przeszli szkolenia wojskowego (dla modułu podstawowego). Bardzo proszę o przemyślane i odpowiedzialne zgłaszanie się do programu - wyjaśnia Artur Konopacki, pełnomocnik rektora ds. realizacji koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej.

Legia Akademicka to piękna idea, która wpisuje się w budowę potencjału obronnego Rzeczypospolitej. Skoro nasze siły zbrojne i Ministerstwo Obrony Narodowej stworzyły formułę wykorzystania elit, bo studenci są elitą, do uczestnictwa w systemie bezpieczeństwa narodowego, to my jako uczelnia powinniśmy ten projekt wspierać - mówi prorektor ds. rozwoju Uczelni dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB.

W tym roku zajęcia teoretyczne zostaną przeprowadzone w systemie zdalnym. Przewidziane są w zależności od zainteresowania dwa moduły:

  • podstawowy (w tym podoficerski),
  • oficerski.

Termin zgłoszeń upływa 31 stycznia 2022 r. Prosimy o przemyślane decyzje. Po zgłoszeniu osoby zainteresowane zostaną powiadomione mailowo o terminach zajęć.


Rejestracja w systemie USOSweb* 


Po rejestracji w systemie USOS prosimy pobrać, wypełnić i podpisać "Wniosek ochotnika" oraz "Oświadczenie RODO", które trzeba będzie przekazać organizatorowi przed szkoleniami.

 

* w systemie USOS po zalogowaniu się klikamy w zakładki: "Dla studentów", później "Rejestracja", "Rejestracja do Legii Akademickiej.