Literaturoznawca z UwB stypendystą prezydenta Białegostoku

Dr hab. Marek Kochanowski prof. UwB z Wydziału Filologicznego znalazł się w gronie 13 profesjonalnych twórców, którzy otrzymają stypendia artystyczne prezydenta Miasta Białegostoku na 2021 rok. Przyznane wsparcie w wysokości 12 tys. zł. literaturoznawca przeznaczy na projekt pt. „Powiastki pandemiczne. Zbiór opowiadań”.

 

Listę stypendystów ogłosił białostocki magistrat. Do 13 twórców, którzy profesjonalnie zajmują się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami trafi w sumie 170 tys. zł. Prof. Marek Kochanowski otrzymał stypendium w dziedzinie literatury.

 

- Obejmuje ono napisanie zbioru opowiadań/powiastek pt. „Powiastki pandemiczne”, który będzie literacką kroniką pandemii w Białymstoku w latach 2020-2021. Mam zamiar wykorzystać różne formy narracyjne, anegdoty, satyrę, nowele dla pokazania, jak mieszkańcy naszego miasta radzą sobie z globalnym problemem. Większość opowieści rozgrywać będzie się w jednym bloku na białostockim osiedlu – mówi prof. Marek Kochanowski.

Stypendystą prezydenta Białegostoku został już po raz drugi. W 2019 roku otrzymał wsparcie na napisanie tomu esejów „Miasto rebus”. Książka została wydana w październiku 2020 roku.

 

- Była to pierwsza eseistyczna publikacja o stolicy Podlasia. Jej pozytywny odbiór i zainteresowanie czytelników uświadomiło mi zapotrzebowanie na nietypowe i nieschematyczne portrety miasta, a także popyt na literaturę o Białymstoku. Od pewnego czasu piszę prozatorskie teksty, których tematem jest reakcja na szeroko rozumianą pandemię koronawirusa, na ten niebywały epizod w historii całego świata. W planowanym tomie chciałbym stworzyć wielowymiarową, lokalną opowieść o tym wydarzeniu – podkreśla literaturoznawca.

 

Dodaje, że impulsem do pisania była pierwsza fala pandemii, gdy wszyscy siedzieli zamknięci w domach.

 

- By złapać psychiczny oddech, zacząłem obserwować, jak ludzie radzą sobie z tą sytuacją. Obserwowałem siebie, obserwowałem sąsiadów i notowałem. To zaczęło przyjmować coraz bardziej literacką formę. Obserwacje prowadzę nadal, bo sytuacja związana z pandemią jest absolutnie nieprzewidywalna. Już piszę tekst o tym, jak się nosi maski, jak się poznajemy przez maski, jakie są konsekwencje ich noszenia - zdradza twórca.

 

Choć stypendium artystyczne prezydenta nie obejmuje wydania zbioru opowiadań o pandemii, prof. Marek Kochanowski ma taki zamiar. Już szuka wydawcy.

 

- Książka będzie próbą opisu postaw w obliczu zmian i zagrożeń, które są udziałem mieszkańców Białegostoku oraz dodaniem białostockiego głosu w ogólnopolskich rozważaniach o wpływie pandemii na życie ludzi – dodaje.