"Ludzie Zasilani Naturą" z udziałem doktoranta z UwB

Maciej Oksztulski, doktorant na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, to jeden z bohaterów filmu, który powstał w ramach kampanii promocyjnej województwa podlaskiego „Ludzie zasilani Naturą". Reportaż jest już dostępny w Internecie, a w piątek 18 grudnia będzie emitowany w TVP.

Maciej Oksztulski to niemówiący autysta, który wbrew wielu przeciwnościom losu, zdobył tytuł magistra prawa, a obecnie jest doktorantem na Wydziale Prawa UwB. Jego promotorem (i wsparciem) jest prof. dr hab. Maciej Perkowski kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego. Maciej Oksztulski jest unikalnym, a zarazem wzorcowym przykładem pokonywania barier. Udowadnia, że nauka może nie tylko prowadzić do prawdy, ale także służyć czynieniu dobra, pomocy ludziom w trudnej sytuacji.

Doskonale pokazuje to film Krzysztofa Kiziewicza, który powstał w ramach kampanii promocyjnej województwa podlaskiego „Ludzie zasilani naturą”. Jego bohaterami są osoby mocno związane z naszym regionem: naukowcy, fotograf, projektant, zawodniczka konna i doktorant-autysta z Wydziału Prawa UwB. Maciejowi Oksztulskiemu towarzyszą w reportażu rodzice, prof. Maciej Perkowski oraz Petros Psyllos – młody wynalazca z Politechniki Białostockiej. Nieprzypadkowo.

- Maćka poznałem ponad dwa lata temu. Już na pierwszym spotkaniu, gdy rozmawialiśmy za pomocą takich prostych metod, to dostrzegłem jego niesamowity potencjał. Ma niesamowicie rozległą wiedzę, jest bardzo inteligentną osobą. Od tego spotkania zaczęliśmy się zastanawiać, co można byłoby zrobić, by ten potencjał Maćka uwolnić – mówi w filmie Petros Psyllos, który stara się ułatwić naszemu doktorantowi komunikowanie się z innymi. 

Z kolei prof. Perkowski podkreśla w filmie wyjątkowość Macieja Oksztulskiego, na którą składa się z jednej strony wypracowana (metodologicznie i technologicznie) zdolność precyzyjnego, rzeczowego komunikowania się ponad barierą komunikacyjną autyzmu, a z drugiej możliwość przekazywania badaczowi z PB konkretnych uwag i sugestii, użytecznych na szerszy użytek (zwłaszcza autystów, którzy z różnych powodów nie współpracują). Uważa, że dzięki współpracy obu naukowców otwierają się nowe pola poznawcze.

- Życzę sukcesu młodym badaczom w tym interdyscyplinarnym projekcie wdrożeniowym, który może być korzyścią nie tylko dla obu panów, obu uczelni, ale też wielu ludzi w trudnym położeniu – autystów, ich rodzin i współpracowników – mówi prof. Perkowski.

Reportaż o ludziach zasilanych naturą jest już dostępny w Internecie. Film będzie też emitowany w TVP1 18 grudnia o godz. 11:25.

Maciej Oksztulski rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Prawa UwB w 2015 roku. Przygotował rozprawę doktorską pt.: „Prawnomiędzynarodowe standardy prawa do nauki i ich praktyczna realizacja przez krajowe instytucje naukowe w odniesieniu do studentów ze spektrum autyzmu. Analiza porównawcza ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Stanów Zjednoczonych”.

W listopadzie 2020 roku zdobył grant w konkursie PRELUDIUM, organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Na realizację projektu pt. „Uprawnieni teoretycznie? Status prawny osób ze spektrum autyzmu na rynku pracy (w ujęciu krajowym, międzynarodowym i porównawczym)" otrzymał dofinansowanie w wysokości 74 532 zł. Badacz chce nie tylko przeanalizować przepisy prawa polskiego i międzynarodowego, w tym prawa Unii Europejskiej, ale też przyjrzeć się praktyce dotyczącej zatrudnienia osób ze spektrum autyzmu. 


 


Film powstał w ramach kampanii Województwa Podlaskiego „Ludzie zasilani Naturą". Pozostałych bohaterów zasilanych naturą poznacie w materiale pod tym linkiem: www.facebook.com/ludziezasilaninaturą