Matura 2021 z UwB! Zapraszamy uczniów na Maturalne Niezapominajki

Filmowe spotkania z egzaminatorami, wspólne rozwiązywanie zadań, cenne porady i wskazówki. To Maturalne Niezapominajki, które dla tegorocznych maturzystów uruchomił Uniwersytet w Białymstoku. Już dostępne są filmowe poradniki związane z matematyką, historią, chemią i biologią. Wkrótce – kolejne przedmioty i tematy!

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów na progu dorosłości i przepustka na wymarzone studia. Trzeba się do niej dobrze przygotować. Postanowiliśmy pomóc uczniom w tych przygotowaniach. W ramach akcji: Maturalne Niezapominajki proponujemy m.in. filmowe spotkania z naszymi naukowcami i zaprzyjaźnionymi nauczycielami, którzy są egzaminatorami maturalnymi – mówi Agnieszka Grajewska, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji. Akcja została uruchomiona w ramach Wirtualnych Dni Otwartych (www.uwb.edu.pl/wdo).


Wystarczy wejść na stronę uwb.edu.pl/maturalne-niezapominajki

Już dostępne są filmowe spotkania dotyczące matematyki, historii, chemii i biologii.


- To mnóstwo praktycznych rad i cennych wskazówek, które ułatwią uczniom zdawanie egzaminu dojrzałości. Na przykład dr Anna Rybak z Wydziału Matematyki UwB wyjaśnia, jak pisać pracę maturalną, by uniknąć błędów i kiedy powinna zapalać się zdającym ostrzegawcza czerwona lampka. Podpowiada też, jak sobie radzić z dowodzeniem twierdzeń – mówi Agnieszka Jabłońska–Perkowska, kierownik Działu Promocji Uniwersytetu w Białymstoku.

Osoby, które zdają maturę z historii, zapraszamy na spotkanie  z Piotrem Liedke – egzaminatorem i nauczycielem w VIII LO w Białymstoku. Uczniowie dowiedzą się m.in. jakich zadań można się spodziewać w części testowej (podane są konkretne przykłady), gdzie najczęściej pojawiają się błędy i jak ich unikać. Jest też kilka zdań o karykaturach - bo jak podkreśla Piotr Liedke: nie ma matury bez karykatury - oraz poradnik dotyczący wypracowania na jeden z pięciu tematów do wyboru. 

Klucz do matury z biologii przedstawia kolejny egzaminator maturalny dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB. Przypomina uczniom m.in. dlaczego niedopuszczalne są skróty myślowe i kiedy zdarzają się odpowiedzi nie na temat. Jest też rozwiązywanie konkretnych zadań z biologii, dotyczących m.in. rybosomów, kwasu foliowego, jonów amonowych.

Rozwiązywanie zadań maturalnych z chemii to z kolei propozycja naukowców i studentów z Wydziału Chemii UwB (pod czujnym okiem dr hab. Agnieszki Wilczewskiej, prof. UwB i dr hab. Izabeli Dobrzyńskiej). Już dostępne są takie tematy jak: bromowanie węglowodorów, hydraty i obliczanie pH kwasu solnego. W przygotowaniu są kolejne.

- Bo Maturalne Niezapominajki będą się cały czas rozwijać! Wkrótce pojawią się kolejne tematy i przedmioty, m.in. język angielski, wiedza o społeczeństwie – dodaje Agnieszka Jabłońska–Perkowska.

Nie zapominamy też o psychologicznej stronie egzaminu dojrzałości. W najbliższych dniach na stronie Uniwersytetu w Białymstoku dostępna będzie rozmowa z dr. Marcinem Kolembą - psychologiem z Wydziału Nauk o Edukacji. Nasz naukowiec podpowie uczniom, jak przygotować się do egzaminu w czasach nauki zdalnej, jak radzić sobie ze stresem i dlaczego trzeba odpoczywać.

Maturalne Niezapominajki będą dostępne nie tylko w czasie majowego maratonu egzaminacyjnego, ale także w kolejnych miesiącach – z myślą o tych, którzy do matury z różnych powodów przystąpią później.