Międzynarodowe zmagania matematyczne na UwB

Data wydarzenia 22-03-2018

W najbliższa sobotę (24 marca 2018 r.) w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się finał Olimpiady Matematycznej Pogranicza i Konkursu Matematycznego Pogranicza. W zmaganiach uczestniczą uczniowie z Polski, a także Białorusi i Ukrainy.

W Olimpiadzie wzięło udział w sumie 45 osób (z Polski, Białorusi i Ukrainy). Do finału zakwalifikowało się 11 uczniów: 5 z Polski, 4 z Białorusi oraz 2 z Ukrainy. Natomiast do konkursu przystąpiło 42 młodych ludzi - wszyscy z Polski. W finale znalazło się 10 z nich. 

Zarówno konkurs, jak i olimpiada są zawodami trzyetapowymi. Etap pierwszy polega na rozwiązywaniu zadań ogłoszonych w Internecie i przesyłaniu ich do organizatorów w danym kraju. Podczas drugiego etapu w siedzibach uniwersytetów w poszczególnych krajach uczniowie rozwiązują te same zestawy zadań, w tym samym czasie.

Finał polega na rozwiązywaniu zadań w grupie międzynarodowej. Odbywa się na przemian w Białymstoku oraz w Brześciu na Białorusi – tu spotykają się uczniowie polscy i białoruscy. Natomiast młodzież ukraińska spotyka się na finałowych zawodach w Odessie. 

Olimpiadę i konkurs od 4 lat organizują wspólnie Uniwersytet w Białymstoku oraz Brzeski Uniwersytet Państwowy im. Aleksandra Puszkina. W tym roku zawody odbędą się po raz czwarty. Ze strony UwB koordynatorką obu przedsięwzięć jest dr Anna Rybak z Wydziału Matematyki i Informatyki.