Naukowcy UwB stypendystami Prezydenta Miasta Białegostoku

Data wydarzenia 21-01-2019

18 stycznia prezydent Tadeusz Truskolaski wręczył białostockim artystom, działaczom kultury, sztuki i nauki stypendia artystyczne. Wśród dwudziestu pięciu stypendystów jest także czterech reprezentantów Uniwersytetu w Białymstoku.

W tym roku Instytut Filologii Polskiej może poszczycić się dwoma stypendystami. Jednym z nich został dr hab. Marek Kochanowski, na co dzień pracujący w Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski. Jego projekt „Miasto rebus. Eseje o Białymstoku” z dziedziny literatury został uhonorowany rocznym stypendium dla twórców profesjonalnych.  

Laureatem z Wydziału Filologicznego został także dr Konrad Kazimierz Szamryk, realizujący swoją naukową pracę w Katedrze Historii Języka Polskiego. Na wykonanie projektu zakładającego stworzenie i publikację książki z ćwiczeniami dla obcokrajowców „Spacerem po Białymstoku”  otrzymał roczne stypendium dla młodych twórców.

Wsparcie Prezydenta Białegostoku dostał także mgr Wiesław Wróbel z Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia. Jego projekt z dziedziny ochrony zabytków zakłada opracowanie i wydanie książki o jednej z najciekawszych białostockich ulic – św. Rocha.

Wśród młodych twórców nie mogło zabraknąć także tych rozpoczynających swoją karierę naukową. Michał Krot, doktorant z Wydziału Historyczno-Socjologicznego, również znalazł się w wybitnym gronie białostockich laureatów. Za otrzymane stypendium zrealizuje film pt. „Białystok Underground”.

Łączna wartość stypendiów przyznanych w tym roku wyniosła 300 tysięcy złotych. Uniwersyteckim badaczom i artystom udało się zdobyć łącznie 46 tysięcy złotych. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.