Noc Muzeów 2022 z Uniwersytetem w Białymstoku!

Data wydarzenia 14-05-2022

Nasłuchiwanie głosów nietoperzy żerujących w okolicy kampusu, zwiedzanie wystaw Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, a także wizyta w dawnym domu partii, który kryje wiele sekretów – takie atrakcje na sobotnią Noc Muzeów (14 maja) przygotował Uniwersytet w Białymstoku. Wstęp bezpłatny.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy, mieszczące się w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego zaprasza gości w godz. 18- 22. Można będzie zwiedzić niezwykłe i unikalne ekspozycje UCP.

Z kolei o godz. 21 rozpoczną się prelekcja i warsztaty terenowe pt. „Usłyszeć niesłyszalne” z przewodnikiem dr. Januszem Kupryjanowiczem. Ich uczestnicy będą mogli przy użyciu detektora ultradźwiękowego nasłuchiwać głosy nietoperzy żerujących w okolicy kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. W przypadku tych zajęć konieczna jest wcześniejsza rejestracja zgłoszeń, które można wysyłać na adres mailowy: kuprzool@uwb.edu.pl.

Noc Muzeów warto też spędzić z Wydziałem Historii i Stosunków Międzynarodowych, przy placu NZS. W godz. 20 - 23 zainteresowani będą odkrywać „Sekrety dawnego budynku KW PZPR” (teraz mieści się tu siedziba wydziału). W programie: oprowadzanie po budynku (najważniejsze pomieszczenia tj. zaaranżowany gabinet pierwszego sekretarza KW PZPR, sala egzekutywy) wraz z przewodnikami (dr hab. Artur Pasko prof. UwB, Dawid Kowalik), a także przedstawienie bogatej historii budynku (była siedziba KW PZPR). Na miejscu będzie można spotkać studentów w strojach historycznych, nie zabraknie również przedmiotów z epoki. Harmonogram oprowadzania: godz. 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 i 22:30.

Noc Muzeów to ogólnopolska akcja, która od kilkunastu lat cieszy się olbrzymią popularnością. To wtedy instytucje kulturalne i uczelnie ściągają do siebie prawdziwe tłumy. Organizują wystawy, spotkania, wieczory poetyckie i muzyczne. Chętni mogą zajrzeć  nawet w najbardziej niedostępne miejsca.