Odkrycie fal grawitacyjnych z udziałem prof. Piotra Jaranowskiego w finale Podlaskiej Marki. Zachęcamy do głosowania!

13.03.2018

Pierwsza w historii detekcja fal grawitacyjnych, w którą zaangażowany był m.in. prof. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki UwB, znalazła się w gronie 21 finalistów tegorocznego konkursu Podlaska Marka. Ich listę ogłosił dziś (13.03.2018) na specjalnej konferencji prasowej Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

Do nagrody Podlaska Marka w tym roku zgłoszonych zostało 180 kandydatur w 7 kategoriach.  Detekcja fal grawitacyjnych to jedno z 16 zgłoszeń w kategorii Odkrycie. Spośród nich kapituła wskazała 3 nominowane do udziału w finale.

Detekcja fal grawitacyjnych, w którą zaangażowany był międzynarodowy zespół naukowców (z konsorcjum LIGO Scientific Collaboration i Vigro Collaboration) w październiku 2017 r. została uhonorowana Nagrodą Nobla. Nagrodę przyznano trójce badaczy, którzy mieli szczególnie doniosły wkład w to odkrycie - zapoczątkowali badania wiele lat temu, tworzyli infrastrukturę badawczą, ale detekcja była możliwa dopiero w 2015 roku, dzięki pracy ogromnej grupy naukowców. Jednym z nich był prof. Piotr Jaranowski. Jego rola polegała w szczególności na stworzeniu (we współpracy z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie) podstaw wielu algorytmów i metod służących do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z układów podwójnych złożonych z gwiazd neutronowych lub czarnych dziur. Badacze przyczynili się też do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej wytwarzanej przez takie układy podwójne. Dzięki udziałowi prof. Jaranowskiego w projekcie, o podlaskiej nauce było głośno w całym kraju.

Laureatów Podlaskiej Marki wskaże kapituła, a wyniki poznamy 24 kwietnia. Swoją Markę tradycyjnie wybiorą także internauci w głosowaniu online. Od dziś (wtorek 13 marca) przez trzy kolejne tygodnie (do 2 kwietnia) będzie można głosować na swojego kandydata na stronie www.podlaskamarka.pl. Jeden numer telefonu to jeden głos (potwierdzany bezpłatnym sms-em). Na profilu Podlaskie Bogactwo Różnorodności na Facebooku (https://www.facebook.com/PodlaskieZasilaneNatura/?fref=mentions) organizowany jest konkurs z nagrodami, a do wygrania m.in. ubiegłoroczny zwycięzca Photon.

Więcej informacji: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/bogactwo_roznorodnosci/promocja_wojewodztwa/21-nominowanych-powalczy-o-podlaska-marke-na-swojego-kandydata-od-dzisiaj-moga-glosowac-i-internauci.html