Pierwsi absolwenci białostockiej filii UW spotkają się na zjeździe

Data wydarzenia 04-10-2019

Absolwenci z pierwszych roczników kształcących się w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku organizują kolejny zjazd. W dniach 4 i 5 października spotkają się, by wspominać studenckie czasy i integrować. Będą też mieli okazję zobaczyć, jak białostocki uniwersytet wygląda dziś. Komitet organizacyjny zjazdu do poniedziałku czeka na zgłoszenia osób, które także ukończyły uczelnię w pierwszych latach jej funkcjonowania i chciałyby wziąć udział w spotkaniu.

Zjazd organizowany jest pod hasłem "50 lat Filii Uniwersytetu Warszawskiego 1968-2018". Rozpocznie się on w piątek (4.10) o godz. 12.00, od liturgii w intencji zmarłych absolwentów i pracowników Filii UW w prawosławnym Soborze św. Mikołaja. O 15.00 natomiast rozpocznie się msza św. w Starym Kościele Farnym. O godz. 16.00, w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, odbędzie się akademia, podczas której nie zbraknie wspomnień związanych z pierwszymi latami funkcjonowania szkolnictwa uniwersyteckiego w Białymstoku. W sobotę, drugiego dnia zjazdu, jego uczestnicy wybiorą się do kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie zobaczą m.in. Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze oraz Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego.

Filia Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku została utworzona 1968 roku.

W jej strukturze znalazła Wyższa Szkoła Nauczycielska (powstała na bazie I i II Seminarium Nauczycielskiego). WSE była trzyletnim studium zawodowym, początkowo

podzielonym na 3 wydziały: humanistyczny, matematyczno-przyrodniczy, nauczania początkowego. W sierpniu 1968 roku włączono do niego również Zawodowe Studium Administracji (ZSA). Ważnym momentem w historii Filii był rok akademicki 1972/1973, kiedy WSN z instytucji zawodowej przekształcono w uczelnię uniwersytecką z prawem nadawania tytułu magistra. W Filii UW w Białymstoku utworzono wówczas trzy wydziały: humanistyczny, matematyczno-przyrodniczy i administracyjno-ekonomiczny. W 1997 roku Filia została przekształcona w samodzielny Uniwersytet w Białymstoku.

To już trzeci podobny zjazd zorganizowany przez pierwszych absolwentów Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Poprzednie odbyły się w 1979 i 2011 roku. W komitecie organizacyjnym tegorocznego spotkania znaleźli się absolwenci m.in. matematyki, fizyki, historii, prawa czy administracji. Zjazd objęli patronatem Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Białegostoku.

Absolwenci, którzy chcieliby wziąć udział w wydarzeniu, proszeni są o kontakt z komitetem organizacyjnym. Absolwenci kierunków ścisłych - pod numerem tel. 603 755 232, humanistycznych i społecznych – 607 438 787, absolwenci Zawodowego Studium Administracji - 791 874 660.

 

Na zdjęciu: pierwsza inauguracja roku akademickiego w Filii UW w Białymstoku (arch. UwB)