Plenerowa wystawa przy UCK

Data wydarzenia 07-10-2016

Od 7 października w kampusie UwB, przy Uniwersyteckim Centrum Kultury można obejrzeć plenerową wystawę „Wielka Synagoga w  Białymstoku”.

Jest to efekt współpracy Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Budowę Wielkiej Synagogi według projektu architekta Szlomy Rabinowicza ukończono w 1913 r. Była ona najważniejszym miejscem kultu żydowskiej społeczności Białegostoku. Spłonęła 27 czerwca 1941 r. Wkraczające do miasta oddziały niemieckie spędziły do niej około 700 Żydów, a następnie podłożyły pod budynkiem ogień. W rzezi, do jakiej doszło na ulicach dzielnicy Schulhof zginęło kolejnych 1000 osób. Wydarzenia te przeszły do historii miasta pod nazwą "czarny piątek".  W 2016 r. obchodzimy 75. rocznicę tej tragedii.

Wcześniej wystawa, przygotowana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, pokazywana była przy ul. Suraskiej 27.  W UCK można otrzymać bezpłatne foldery dotyczące historii Wielkiej Synagogi i białostockich Żydów.

Zapraszamy!