„Polcon 2019”. Święto miłośników fantastyki na UwB

Data wydarzenia 05-08-2019

Elfy, orki, trolle i inne fantastyczne stwory można będzie spotkać już niedługo w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. 8 sierpnia rozpocznie się tu Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki organizowany przez Stowarzyszenie Polcon 2019. Impreza potrwa 4 dni.  

Organizatorzy zaplanowali m.in. spotkania z autorami, wydawcami i krytykami fantastyki, pokazy filmowe, gry fabularne, dyskusje panelowe, konkursy i zabawy, promocja książek i gier fantastycznych, wystawy grafik i malarstwa SF. Jednym z głównych punktów programu, obok spotkań z gośćmi honorowymi, jest wręczenie Nagrody im. Janusza A. Zajdla przyznawanej najlepszym polskim utworom fantastycznym wydanym w poprzednim roku kalendarzowym.

Jak co roku organizatorzy zadbali, żeby wśród zaproszonych gości nie zabrakło wyjątkowych postaci. Gościem honorowym tegorocznej edycji będzie Robert M. Wagner, autor cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza, a z czytelnikami spotkają się też m.in. Anna Brzezińska, Tomasz Pindel, Rafał Kosik, Anna Kańtoch oraz członkinie grupy Harda Horda zrzeszającej polskie autorki fantastyki.

Z kolei w ramach prelekcji uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać między innymi wykładów o wizerunku detektywa w powieściach kryminalnych i fantastycznych, o dwudziestoleciu serii Matrix, czy o programach i polityce kosmicznej.

„Polcony” odbywają się raz w roku, od 1985 r., przenosząc się z miasta do miasta. Organizują je kluby miłośników fantastyki. Do stolicy Podlasia konwent zawita pierwszy raz od ponad dwudziestu lat.

Współorganizatorem „Polconu 2019” jest Uniwersytet w Białymstoku. Większość wydarzeń odbędzie się na terenie kampusu przy ul. Ciołkowskiego, natomiast turnieje gier bitewnych i planszowych – w hali sportowej UwB przy ul. Świerkowej.


Wszystkie informacje o atrakcjach, harmonogramie i zasadach uczestnictwa w konwencie można znaleźć na jego stronie internetowej.