posprzątać / życie - VI Konkurs Literacki im. Anny Markowej

Data wydarzenia 22-03-2019

Posprzątać życie” – to motto tegorocznego, VI Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Prace – prozatorskie lub poetyckie – można przesyłać do 30 kwietnia. Konkurs organizowany jest przez Klub Humanistów działający przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana.

Motto, podobnie jak przy poprzednich konkursach, zaczerpnęliśmy z bogatej twórczości Anny Markowej. To fragment jej wiersza z tomu „Ciemny lakier” wydanego w 2002 r. – mówi dr Krzysztof Korotkich z Instytutu Filologii Polskiej, przewodniczący kapituły konkursowej. I zachęca: - Choć konkurs skierowany jest przede wszystkim do uczniów podlaskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów podlaskich szkół wyższych, do udziału w nim zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją twórczością. Specjalnie z myślą o takich osobach od dwóch lat mamy kategorię „open”. Laureaci w tej kategorii wprawdzie nie otrzymują nagród, ale ich prace także staramy się publikować i promować.

Autorzy najlepszych wierszy oraz utworów prozatorskich w kategorii „uczeń” oraz „student” otrzymają nagrody pieniężne, ufundowane przez rektora Uniwersytetu w Białymstoku oraz Urząd Miejski w Białymstoku. Zostaną one wręczone podczas gali, która odbędzie się w drugiej połowie maja.

Jak informują organizatorzy, celem Konkursu Literackiego im. Anny Markowej jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury. Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

Honorowym patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezydent Białegostoku. Patroni medialni to Polskie Radio Białystok oraz Kurier Poranny.

Regulamin konkurs można znaleźć na stronie internetowej Klubu Humanistów pod adresem: http://klub-humanistow.blogspot.com/