Poznaj Szkocję! Burns Night na Wydziale Filologicznym UwB już w tę sobotę

Data wydarzenia 18-01-2017

 

Na Burns Night, czyli Wieczór Burnsa, zaprasza wszystkich zainteresowanych kulturą Szkocji Instytut Neofilologii UwB. Uczestników czeka spotkanie ze szkocką poezją, muzyką, a nawet kuchnią.
Robert Burns (1759-1796) to najwybitniejszy narodowy poeta i pieśniarz szkocki, prekursor romantyzmu. Należał do grona poetów wiejskich, opiewających szczęście rodzinne i uroki prostego życia. Wieczory Burnsa organizowane są nie tylko przez Szkotów, ale także przez miłośników kultury szkockiej na całym świecie. Podczas spotkania na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku będzie można posłuchać wierszy Burnsa recytowanych w wielu językach – po polsku, szkocku, niemiecku, czy hiszpańsku, a nawet w gwarze śląskiej i w esperanto. Ponadto uczestnicy wysłuchają wykładu Stefana Kubiaka o historycznych powiązaniach Szkocji i Polski. Zostanie też wygłoszona tradycyjna przemowa do haggisa, czyli szkockiej kiszki.

Nie zabraknie muzyki na żywo – zabrzmią szkockie pieśni z akompaniamentem gitary, przed uczestnikami wystąpi też dudziarz w galowym stroju, zatem można będzie z bliska przyjrzeć się elementom stroju szkockiego oraz wielkich dud szkockich. Podczas spotkania zostanie też odczytany list otwarty nadesłany specjalnie na tę okazję przez  Nicolę Sturgeon, Premier Szkocji.

Jednym z celów wydarzenia jest umożliwienie mieszkańcom Podlasia bliższego poznania Szkocji i jej kultury, a także polsko-szkockich związków i relacji. A mają one długą historię. Pod koniec XV w. w Polsce zaczęli osiedlać się szkoccy emigranci. Obecnie migracja odbywa się zdecydowanie w drugą stronę. Z ostatnich szacunków wynika, że na terenie Szkocji mieszka ok. 100 000 Polaków.

Wieczór Burnsa na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się 21 stycznia 2017 r. (sobota), o godz. 17.00 w auli Wydziału Filologicznego przy Placu Uniwersyteckim 1. Wstęp wolny.