Prelekcje Mistrzów - tym razem z prof. Andrzejem Strumiłło

Data wydarzenia 27-10-2017
To było wyjątkowe spotkanie w ramach cyklu Prelekcje Mistrzów. Dotychczas wykłady z najlepszymi badaczami i autorytetami w swojej dziedzinie odbywały się w jednej z sal uniwersyteckich, tym razem to słuchacze pojechali do wykładowcy. Dzień wcześniej wykładowca ów, prawdziwy Mistrz, prof. Andrzej Strumiłło, obchodził 90-te urodziny.  Prof. Strumiłło to postać prawdziwie renesansowa. Urodzony w Wilnie, dziś mieszka i w Warszawie, i na Suwalszczyźnie.

Malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, scenograf, profesor kontraktowy ASP Kraków, a także były kierownik pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ; członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego. Laureat złotego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego i Honorowy Obywatel Miasta Suwałk.  

24 października studenci i pracownicy Wydziału Filologicznego spotkali się z nim w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Wygłoszony przez profesora wykład dotyczył roli Władysława Strzemińskiego w polskiej kulturze artystycznej jako artysty i nauczyciela. Wyjątkowa postać Stzremińskiego, zaprezentowana przez wyjątkowego wykładowcę - to była prawdziwa Prelekcja Mistrzów. 

Organizatorem wyjazdu był Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki, a uczestnicy spotkania złożyli życzenia Panu Profesorowi z okazji Jego 90 urodzin. Wszyscy byli też pod wielkim wrażeniem niezwykłej atmosfery panującej w domu Jubilata.