Projekt „Akademia młodego chemika” w Instytucie Chemii

Data wydarzenia 19-06-2019

W dniach 17-18 czerwca 2019 w Instytucie Chemii odbyły się warsztaty „Akademia młodego chemika”, w których wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Zarówno w poniedziałek jak i we wtorek na Kampus UwB przyjechało ponad 30 młodych adeptów wzorów, równań i reakcji chemicznych.

Zajęcia zostały podzielone na wykłady interaktywne oraz warsztaty laboratoryjne. W trakcie wykładów uczniowie nie byli jedynie biernymi słuchaczami, ale na bieżąco mogli uczestniczyć w konwersacji i przeprowadzanych doświadczeniach.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia, z okazji 150 rocznicy powstania Układu Okresowego Pierwiastków, mgr Paweł Misiak wygłosił wykład „Układ okresowy pierwiastków – tajemnice, historia, ograniczenia”. Drugiego dnia wykład przeprowadził dr Piotr Wałejko, który opowiadał o strukturach organicznych ze szczególnym uwzględnieniem chemii produktów naturalnych.

Częścią laboratoryjną były warsztaty przygotowane przez dr Anetę Baj, mgr Izabelę Kurowską, mgr. Pawła Misiaka oraz dr. Piotra Wałejko. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w laboratoriach zatytułowanych: „Techniki laboratoryjne stosowane przy syntezie i rozdziale związków chemicznych”; „Fałszerstwa w żywności”; „Pokazy wybranych eksperymentów chemicznych”; „Badanie właściwości wybranych związków organicznych”; „Metody stosowane do ustalania budowy oraz badania związków organicznych”.