Ptaki Puszczy Białowieskiej. Wydział Biologii UwB zaprasza na "Popołudniową kawkę z mlekiem"

Data wydarzenia 17-12-2020

Wraca "Popołudniowa kawka z mlekiem", czyli cykl spotkań przyrodniczych organizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP). Pierwsze spotkanie w tym sezonie odbędzie się 17 grudnia 2020 r. o godz. 19.00. O ptakach Puszczy Białowieskiej opowie Adam Zbyryt.

 

Ze względu na ograniczenia wywołane epidemią, tym razem miłośnicy ornitologii spotkają się online, za pośrednictwem platformy blackboard. Wystarczy wykorzystać internetowy link .

 

Temat przewodni, czyli ptaki Puszczy Białowieskiej, nie jest przypadkowy. Właśnie ukazała się książka o tych niezwykłych zwierzętach. Autorem zawartych w niej tekstów jest Adam Zbyryt - pracownik Wydziału Biologii UwB i jednocześnie członek zarządu PTOP, gdzie pełni funkcję kierownika do spraw nauki i ochrony przyrody. Jest biologiem, ornitologiem, popularyzatorem nauki. Z wykształcenia leśnik, od prawie 10 lat zajmuje się ochroną ptaków w Puszczy Białowieskiej. Adam Zbyryt jest też członkiem Rady Fundacji Niech Żyją! działającej na rzecz wprowadzenia zakazu polowań na ptaki. To autor lub współautor ponad 50 artykułów naukowych oraz licznych tekstów popularnonaukowych. Jego główne zainteresowania to nowoczesne metody ochrony i badania ptaków, barwne aberracje upierzenia oraz stres i strach u zwierząt.

 

Oprócz opowieści o ptakach publikacja zawiera wiele wspaniałych zdjęć Adama Wajraka - mieszkającego na terenie Puszczy Białowieskiej dziennikarza, pisarza i przyrodnika.

 

Wydawca książki „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” pisze:

„Puszcza Białowieska to miejsce wyjątkowe pod każdym względem – począwszy od ogromnych drzew, przez duże ssaki, jak osławione żubry, drapieżne wilki i rysie, rzadkie ptaki i owady, a kończąc na niezwykłych roślinach, porostach i grzybach. To jedyny obszar, gdzie można spotkać wszystkie dziewięć gatunków europejskich dzięciołów i cztery gatunki muchołówek, ale lista zasiedlających ją gatunków ptaków jest znacznie dłuższa. Nic dziwnego, że każdego roku do Puszczy zjeżdżają zastępy ornitologów z całego świata. Nie tylko ogromna różnorodność gatunków ptaków wyróżnia Puszczę Białowieską na tle innych europejskich lasów. Najbardziej wyjątkowe jest bowiem to, że jej skrzydlaci mieszkańcy zachowują się jak ich przodkowie żyjący tysiące lat temu, w czasach gdy dużą część Europy porastały prastare lasy. O tym właśnie jest ta książka – o niezwykłych zachowaniach ptaków w samym sercu najlepiej zachowanego lasu w Europie.”

 

Organizatorzy "Popołudniowej kawki z mlekiem" zapowiadają, że najbardziej dociekliwi uczestnicy internetowego spotkania mogą liczyć na niespodziankę w postaci książek z podpisem autora. Szczegóły dotyczące spotkania można znaleźć także na stronie internetowej Wydziału Biologii UwB.