Rezydencje teatralne w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 22-03-2018

W Uniwersyteckim Centrum Kultury startuje Program Rezydencji Teatralnych. To projekt Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Na pierwszy etap jego realizacji fundacja otrzymała 10 tys. zł z budżetu województwa, w konkursie na zadania w sferze kultury.

 W ramach Programu Rezydencji Teatralnych w Uniwersyteckim Centrum Kultury organizowane będą przeglądy spektakli najlepszych teatrów niezależnych działających w północno-wschodniej Polsce, w formule jeden teatr – jeden rok rezydencji.

- W naszym zamierzeniu będzie to projekt wieloletni. Dotacja z urzędu marszałkowskiego pozwoli na jego uruchomienie. Na kolejne działania będziemy poszukiwać środków z innych źródeł, przede wszystkim w konkursach – zapowiada dr Katarzyna Niziołek z Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

W 2018 r. swoje dokonania artystyczne na scenie UCK zaprezentuje Teatr "Latarnia", który w swoich produkcjach wykorzystuje nowoczesne środki wyrazu artystycznego i najnowsze technologie multimedialne. Artyści wystawiają spektakle oparte m.in. na arcydziełach literatury polskiej (Reymont, Mrożek, Lem), nawiązują do najwybitniejszych osiągnięć teatru dramatycznego i teatru lalek, jednocześnie kreując nowe wartości artystyczne oraz stymulując dyskurs o współczesnej rzeczywistości. W ich repertuarze znajdują się m.in. „Prosta historia”, „Bruno Sznajder”, „Solaris”, „Merylin Mongoł” czy „Władcy”. Pierwsze przedstawienie w ramach rezydencji - „Mała Pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa” - zostanie zaprezentowane już 22 i 23 marca. Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod adresem rezerwacje@uwb.edu.pl.  

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na portalu Wrota Podlasia pod adresem https://www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura/finanse/otwarte_konkursy_ofert/rozstrzygniecia/

 

Informacje dotyczące najbliższych spektakli dostępne są pod adresem https://www.facebook.com/events/160148661361258/