Różnorodność biologiczna na Nocy Biologów. Uniwersytet w Białymstoku zaprasza pasjonatów przyrody w każdym wieku

Data wydarzenia 14-01-2022

Czy rośliny mogą być dowodem w sprawach karnych? Jakie tajemnice kryje kropla wody? Jak mrówki współpracują z motylami? Dokąd zmierza pandemia Covid-19? M.in. tego dowiemy się podczas Nocy Biologów, na którą, jak co roku, zaprasza Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Tegoroczna edycja odbędzie się 14 stycznia. Imprezy potrwają od rana do wieczora i będą prowadzone online.

- Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Biologów jest "Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”. Można zatem spodziewać się tematyki dotyczącej funkcjonowania organizmów na różnym poziomie organizacji materii, ale także tematów bieżących, jak choćby pandemia. Przygotowaliśmy kilkanaście propozycji. Są wśród nich wykłady, warsztaty, quizy, czy dyskusje skierowane do pasjonatów przyrody. Program Nocy Biologów na UwB przewiduje zajęcia dla osób od 6 roku życia, natomiast górnej granicy wieku nie ma. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dr Marek Bartoszewicz, prodziekan Wydziału Biologii, który organizuje Noc Biologów przy wsparciu Koła Naukowego Biologów oraz Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

W wydarzeniu, które odbędzie się w piątek, 14 stycznia, może wziąć udział każdy, kto ma dostęp do internetu. Ta ogólnopolska akcja, podobnie jak rok temu, będzie bowiem prowadzona online. Większość zajęć odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams. Imprezy potrwają cały dzień, od godz. 10 do 19.

Szczegółowy program przygotowany przez biologów z UwB znajduje się na stronie: http://www.nocbiologow.pl/bialystok

Najmłodsi będą mogli np. spotkać się oko w oko z czaszką lwa i niedźwiedzia albo przyjrzeć się wodnemu życiu małych stworzeń podczas warsztatów z mikroskopowania.

Nieco starsi pasjonaci przyrody dowiedzą się m.in. jak motyle współpracują z mrówkami, czy rośliny mogą być dowodem w sprawach karnych, jakie tajemnice kryje w sobie kropla wody i dlaczego grzyby to skryci zabójcy w naszym ciele. Przedstawiony zostanie też alfabet wirusa - uczestnicy tego spotkania będą szukać odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza pandemia Covid-19. 

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Na warsztaty czy wykłady trzeba się wcześniej zarejestrować. Szczegółowy program, zasady i linki do spotkań zainteresowani znajdą na stronie: www.nocbiologow.pl

- Chęć uczestnictwa w Nocy Biologów można też wysłać na adres: noc.biologow@uwb.edu.pl. Zgłoszenie powinno obejmować liczbę osób, warsztaty, których dotyczy i, w przypadku zajęć, które odbywają się w dwóch grupach, wskazanie konkretnej grupy zajęciowej – informuje dr Marek Bartoszewicz. 

Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku bierze udział w Nocy Biologów praktycznie od początku jej trwania. Wydarzenie co roku cieszy się dużą popularnością.