"Sąsiedzi, których nie ma" - spektakl w UCK

Data wydarzenia 29-05-2017
Uniwersyteckie Centrum Kultury i Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia zapraszają 29 maja o godz. 18.00 na pokaz spektaklu "Sąsiedzi, których nie ma". Wstęp wolny.

Pokaz spektaklu opartego na opowieściach najstarszych mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach i wspólnym życiu przed wojną. 

Spektakl zrealizowany przez Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży "Wiejskaja dziatwa", przygotowały wspólnie Joanna Troc, reżyserka i aktorka z Teatru Czrevo, która przygotowała adaptację, napisała scenariusz i wyreżyserowała przedstawienie oraz Katarzyna Winiarska - twórczyni Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży, www.jewish-bialowieza.pl, która zebrała opowiadane historie, czuwała nad merytoryczną stroną spektaklu i objaśniała młodym aktorom tamten dawny przedwojenny świat.

"Sąsiedzi, których nie ma" to piąty już spektakl tej grupy. Pierwszy, który mierzy się z poważnym temat - zapomnianym kawałkiem historii Białowieży. Mamy nadzieję, że może uda mu się ten kawałek przywrócić lokalnej pamięci.

Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Joanna Troc
Pomysł, zebranie i opracowanie opowieści: Katarzyna Winiarska
Aranżacja muzyczna: Nika Jurczuk
Przygotowanie wokalne: Elżbieta Rojek
Pracownia scenograficzna i światła - Paweł Winiarski 

Występują: Urszula Bajko, Kornelia Czeremczuk, Maks Czeremczuk, Marta Czurak, Amelia Kowalczyk, Maria Marczuk, Jan Sobociński, Oliwia Szpakowicz, Hanna Winiarska, Szymon Winiarski, Maria Wołosik, Nika Jurczuk

Produkcja: Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia 
Premiera: 1 V 2017, Teatr w Teremiskach 
Spektakl współfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.

Fot. Artur Rusek