„Smaki Podlasia” na START

Spektakl pt. „Smaki Podlasia”, przygotowany przez Studenckie Koło Teatralne StuKoT z Uniwersytetu w Białymstoku, weźmie udział w VII Festiwalu Teatrów Studenckich START 2021. W tym roku wydarzenie odbędzie się online. StuKoT właśnie nagrał swoje konkursowe przedstawienie, które na początku czerwca ocenią jurorzy.  

Festiwal Teatrów Studenckich START organizowany jest od 2014 roku przez Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych. W tym roku organizatorzy zakwalifikowali do konkursu głównego 10 spektakli. Wśród nich - „Smaki Podlasia”.

Widowisko przygotowali studenci ze Studenckiego Koła Teatralnego StuKoT działającego przy Wydziale Nauk o Edukacji UwB. Opiekunką koła i reżyserką przedstawienia jest mgr Mariola Wojtkiewicz z Zakładu Edukacji Artystycznej.

Jak mówią twórcy spektaklu, „Smaki Podlasia” to powrót do wielokulturowych korzeni naszego regionu.

- Przypomnimy najczęstsze motywy pieśni i przyśpiewek ludowych: zaloty, umizgi i zawody miłosne. Pokażemy obrzędy związane z nocą świętojańską, widzowie dowiedzą się kogo omamiły „jasieńkowe ocka”, a której pannie „za starego każą iść”. Poznają miłosne rozterki naszych bohaterów, zarówno tych rozpaczliwie poszukujących miłości, jak i szczęśliwie zakochanych. Jednym słowem - doświadczą wielu wzruszeń – opisuje Tomasz Krynicki, prezes koła teatralnego i jeden z twórców widowiska. - Spektakl pokaże też różnice obyczajowe między dawnym Podlasiem, gdzie zgoda rodziców była niezbędnym warunkiem zawarcia małżeństwa, a dzisiejszym swobodnym doborem partnerów.

Premiera „Smaków Podlasia” miała miejsce w maju 2019 roku. Od tamtej pory spektakl był już kilkukrotnie wystawiany. Mogli go obejrzeć nie tylko studenci i pracownicy największej podlaskiej uczelni. Był prezentowany w Sokółce, Mielniku, a także w plenerze w Białymstoku.

Studenckie Koło Teatralne StuKoT działa na Uniwersytecie w Białymstoku od 2006 roku. W festiwalowym nagraniu zagrali: Przemysław Chlebiej, Rafał Fiedorowicz, Marta Kalinowska, Konrad Karwowski, Dominika Kropiewnicka, Tomasz Krynicki, Michał Mystkowski, Kinga Szestowicka, Klaudia Rutkowska, Klaudia Woźnicka. Większość z nich to studenci Wydziału Nauk o Edukacji UwB. W spektaklu młodzi aktorzy muszą wykazać się wieloma umiejętnościami: nie brak w nim ruchu scenicznego, śpiewu, a także granej na żywo muzyki - akompaniują Rafał Fiedorowicz, Marta Kalinowska, Dominika Kropiewnicka i Tomasz Krynicki, który dodatkowo odpowiada za światła i dźwięk podczas realizacji.

Jak zapowiadają organizatorzy VII Festiwalu Teatrów Studenckich START, wszystkie festiwalowe spektakle będą pokazywane w Internecie na platformie Vimeo, w dniach

1-4 czerwca 2021 r. Zwycięzca otrzyma Grand Prix, przewidziana jest też nagroda publiczności.