Spotkanie w 100. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie

Data wydarzenia 26-11-2019

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia zaprasza na obchody 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie. Spotkanie odbędzie się 26 listopada 2019 r. (wtorek) w kapusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Najpierw, o godz. 11.00, w Gabinecie Ryszarda Kaczorowskiego uroczyście otwarta zostanie wystawa „Tu się urodził, wychował i tu powracał…” Potem organizatorzy zaproszą uczestników spotkania do auli Wydziału Matematyki, gdzie zaplanowane jest m.in. wystąpienie córki Prezydenta – Jagody Kaczorowskiej i dra hab. Adama Czesława Dobrońskiego, profesora-seniora UwB nt. „Białostoczanie z kręgu przyjaciół Prezydenta R. Kaczorowskiego”. Na zakończenie zaprezentowany zostanie film o Ryszardzie Kaczorowskim.

Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu „Ryszard Kaczorowski – białostoczanin, Ostatni Prezydent II RP na Uchodźstwie”. Konkurs skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i  okolicznych miejscowości. Odbędzie się tego samego dnia, czyli 26 listopada, o godz. 9.30 – także w auli Wydziału Matematyki i Informatyki. Uczniowie będą rozwiązywali złożony z 40 pytań test dotyczący życia i działalności Ryszarda Kaczorowskiego. Trójka zwycięzców otrzyma nagrody rzeczowe ufundowane przez patronów konkursu: Panią Prezydentową Karolinę Kaczorowską, prezydenta Białegostoku prof. UwB Tadeusza Truskolaskiego i rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. Roberta Ciborowskiego.

Po uroczystości będzie można zwiedzić Gabinet Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie, mieszczący się w siedzibie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Gości oprowadzi po nim honorowy kustosz Gabinetu, dr hab. Adam Cz. Dobroński.

Warto dodać, że ten znakomity historyk był też konsultantem komiksu o R. Kaczorowskim wydanego przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Jeszcze w przeddzień rocznicowego spotkania, 25 listopada 2019 r. o godz. 17.00, w białostockim klubie Fama odbędzie się promocja tej publikacji. Po niej można będzie obejrzeć widowisko jubileuszowe w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku, do której niegdyś uczęszczał Ryszard Kaczorowski.

Pełen harmonogram obchodów 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego można znaleźć na stronie internetowej białostockiego magistratu.