Tłumy odwiedziły Kosmiczny Kampus na Uniwersytecie w Białymstoku. Ciąg dalszy nastąpi!

Teleskopy do obserwacji Słońca i możliwość popatrzenia na centralną gwiazdę Układu Słonecznego przez różne filtry – to przed Planetarium i Obserwatorium. W Planetarium projekcje filmów edukacyjnych i podróż po Układzie Słonecznym z prof. Markiem Nikołajukiem z Wydziału Fizyki, a także tworzenie zegarów słonecznych. Do tego możliwość obejrzenia kampusu Uniwersytetu w Białymstoku z tarasu Obserwatorium.  M.in. takie atrakcje czekały w sobotę (03.09) na uczestników pierwszego wydarzenia z cyklu „Kosmiczny Kampus”.

W południe na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku zrobiło się ludno i bardzo energetycznie. Były pokazy, projekcje, astro ciekawostki, astro zabawy dla młodszych i starszych – wszystko dzięki współpracy Centrum Popularyzacji Nauki UwB z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii – oddziałami w Białymstoku i Warszawie. W szczególny sposób dołączyła do działań Kosmiczna Akademia oraz Sekcja Obserwacji Słońca PTMA.

Warto podkreślić, że Słońce było bohaterem tego edukacyjnego wydarzenia. „Kosmiczny Kampus” odbywał się bowiem pod hasłem „Słońce – gwiazda życia”.

Na koniec, jak przystało na uczelnię, nie zabrakło wykładów. Sala SARA Uniwersyteckiego Centrum Kultury wypełniona była do ostatniego miejsca. Multimedialną prezentację pod hasłem „Słońce - nieujarzmiona, życiodajna siła” poprowadził ze swadą pasjonat astronomii Robert Nowakowski z PTMA Warszawa, Sekcji Obserwacji Słońca PTMA i Kosmicznej Akademii.

- Uczestnicy wykładu poznali budowę wewnętrzną Słońca, a także procesy zachodzące w zewnętrznych warstwach, tj. protuberancje, filamenty, granule, flokule, spikule i plamy słoneczne. Można było zobaczyć również materiały z obserwacji słonecznych w paśmie wodorowym H-Alpha wykonane przez Nowakowskiego oraz zdjęcia i filmy video członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – mówi Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

Ciekawych wykładów było więcej.

Łukasz Wołyniec z PTMA Białystok opowiadał o solarigrafii na spotkaniu pt. „Słońce w puszce”, a inny pasjonat astronomii z Białegostoku, Szczepan Skibicki, pokazał swoje niezwykłe animacje poklatkowe.

To dopiero początek wydarzeń pod hasłem „Kosmiczny Kampus”. Kolejne są w przygotowaniu, zwłaszcza, że sobotnie wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością. Na pokazy w Planetarium w ciągu kilku godzin chciało zarejestrować się ponad 800 osób.

Do Planetarium zapraszamy także poza Kosmicznym Kampusem. Więcej informacji o ofercie Planetarium na stronie: www.szkoly.uwb.edu.pl.