Trwa Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Za nami Rodzinny Piknik Naukowy. Przed nami dzień UwB!

Data wydarzenia 13-05-2022

To było wielkie święto nauki i sztuki. Rodzinny piknik, który w niedzielę (8 maja) na Stadionie Miejskim w Białymstoku zorganizowały podlaskie uczelnie i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, przyciągnął prawdziwe tłumy. Na zwiedzających czekały setki atrakcji. Olbrzymią popularnością cieszyły się stoiska Uniwersytetu w Białymstoku.

Rodzinny Piknik Naukowy został zorganizowany w ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Była to największa w regionie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Zaprezentowały się na niej podlaskie szkoły wyższe, w tym największa uczelnia w regionie.

- Uniwersytet w Białymstoku przygotował ofertę zupełnie wyjątkową. Mamy mnóstwo wykładów, pokazów, doświadczeń, warsztatów. Coś dla siebie interesującego znajdą i rodzice, i dzieci. Nauka jest piękna i warto poznawać ją od najmłodszych lat – podkreślała w trakcie oficjalnego otwarcia pikniku prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku.

Zwiedzający z tej oferty chętnie korzystali. Stoiska wydziałów, instytutów i pozostałych jednostek UwB cieszyły się olbrzymią popularnością. I trudno się dziwić! Pracownicy i studenci Uniwersytetu w Białymstoku zaproponowali wyjątkowo ciekawe spotkania z nauką.

Chętni mogli m.in. wziąć udział w kontroli jakości czekolady (z degustacją włącznie) i potyczkach językowych, przyjrzeć się społeczności mrówek, poeksperymentować z matematyką, pograć w gry komputerowe, a nawet zaprojektować własną torbę na zakupy. Nie zabrakło też widowiskowych doświadczeń chemicznych, walk robotów, historycznego happeningu, ekonomicznego koła fortuny, czy wykładu o Mickiewiczowskich „Dziadach”. W ofercie UwB były również kryminalne zagadki, odkrywanie tajemnic, które kryją dłonie, warsztaty book foldingu, quizy, konkursy, a także malowanie twarzy (hit wśród najmłodszych) i koncert na żywo. Przed gośćmi pikniku wystąpił UwBand, który tworzą studenci Uniwersytetu w Białymstoku.

Niedzielny Rodzinny Piknik Naukowy to tylko jedno z wydarzeń XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Uniwersytet w Białymstoku przygotował atrakcje także na kolejne dni.

10 maja (wtorek) w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia odbędzie się debata pt. „EU & Me” poświęcona przyszłości młodzieży w Unii Europejskiej. Tego samego dnia po południu w Uniwersyteckim Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa niezwykłych zdjęć promująca album „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”.

W środę, 11 maja będzie można spotkać się z Karolem Wójcickim – popularyzatorem astronomii, pasjonatem i fotografem nocnego nieba, dziennikarzem naukowym, twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”. Podczas swojego wykładu opowie on o kosmicznej rewolucji i niezwykłych wydarzeniach, jakie rozgrywają się nad naszymi głowami.

12 maja (czwartek) Biblioteka Uniwersytecka zaprasza ukraińskie dzieci i młodzież do wspólnego zwiedzania jej siedziby i uniwersyteckiego kampusu.

Tego samego dnia w UCK odbędzie się też kolejna edycja Kreatywnych Rozmów o Nauce organizowanych przez Parlament Studencki UwB. Można będzie również zwiedzić zlokalizowaną w kampusie wystawę dzwonków z całego świata i spotkać się z ich kolekcjonerem, Lechem Pileckim.

Piątek, 13 maja to dzień Uniwersytetu w Białymstoku w ramach PFNiS. Festiwalowych gości zaproszą do siebie wydziały, instytuty i pozostałe jednostki UwB. Coś dla siebie znajdą najmłodsi i nieco starsi pasjonaci nauki, humaniści i wielbiciele sztuki, miłośnicy nauk ścisłych i przyrodniczych.  Szczegółowy wykaz imprez znajduje się na stronie http://podlaskifestiwal.pl.

13 maja UwB zaprasza do siebie także przyszłych studentów. W siedzibach wydziałów i instytutów pojawią się stoiska rekrutacyjne. Zainteresowani poznają ofertę największej podlaskiej uczelni i zasady rekrutacji, a także będą mogli porozmawiać ze studentami i wykładowcami UwB.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Rodzinnego Pikniku Naukowego


Tegoroczny Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki przygotowało 12 podlaskich uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Jego hasłem jest motto Alberta Einsteina: "Przyszłość należy do wyobraźni".