Uniwersytet to miejsce gdzie tworzy się idee

Data wydarzenia 10-10-2016

Trzykrotnym uderzeniem berłem prof. Robert Ciborowski, rektor UwB, rozpoczął nowy rok akademicki 2016/2017 na Uniwersytecie w Białymstoku

Uroczystość odbyła się 10 października w auli widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. W holu budynku zebrani mogli zwiedzić wystawę dokumentującą 20-lecie Uniwersytetu w Białymstoku i obejrzeć archiwalny materiał TVP Białystok o pierwszej inauguracji na UwB w 1997 roku.

Do tego wydarzenia odwoływał się też rektor w swoim wystąpieniu:

- Pierwszy raz na pierwszy rok przyjęliśmy studentów, którzy są młodsi niż uniwersytet – powiedział. Dodał też, że przez te lata UwB zrobił widoczny progres: ma więcej wydziałów, wychował własną kadrę naukową, lepsza jest jakość nauczania, w ofercie ma ciekawe kierunki studiów, w tym unikalne odnoszące się do specyfiki pogranicza jakim jest Podlasie, poprawiła się infrastruktura uczelni.

 – Powstał duży kampus i mały, w którym jesteśmy – wyliczał. – W planach na najbliższe dwa lata mamy budowę biblioteki, planetarium przy Wydziale Fizyki oraz nowego rektoratu.

Odniósł się też do planowanej reformy szkolnictwa wyższego: – Mówi się ciągle o upraktycznieniu studiów, a zapominamy o tym, że uniwersytet to miejsce gdzie tworzy się idee, że to instytucja łącząca społeczności, budująca relacje na najwyższym poziomie.      

Po wystąpieniu rektora, prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki wręczyła honorowe dyplomy najlepszym tegorocznym absolwentom (ze średnią około 5,0). Adrianna Gregorczuk z Wydziału Historyczno-Socjologicznego za dobre wyniki, a przede wszystkim za zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska studenckiego, otrzymała Nagrodę Santander Universidades. Następnie do uroczystej immatrykulacji stanęli studenci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym uzyskali najwyższe noty.

Rektor Ciborowski uhonorował prof. Stanisława Waltosia (UJ) Medalem Uniwersytetu w Białymstoku za znakomitą, wieloletnią współpracę z Wydziałem Prawa UwB. Tytuł „Zasłużony dla UwB” przypadł w tym roku trzem pracownikom uczelni: prof. dr. hab. Andrzejowi Maziewskiemu z Wydziału Fizyki oraz dr. hab. Maciejowi Perkowskiemu,  prof. UwB i dr. hab. Sławomirowi Presnarowiczowi z Wydziału Prawa. W imieniu studentów wystąpił Paweł Szorc, przewodniczący Parlamentu Studenckiego. Przestrzegł kolegów przed biernością i pułapką życiowego minimalizmu. Radę Doktorantów UwB reprezentowała Mariana Kozłowska, która powiedziała, że doktorat daje możlwość bycia pełnoprawnym graczem na światowej scenie naukowej.

Kończący uroczystość wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Jerzego Wilkina, ekonomisty, Doctora Honoris Causa UwB, pt.: ,,Integracja europejska - projekt cywilizacyjny, który może zmienić losy świata" był wyznaniem jego „naukowej wiary” w potrzebę istnienia i rozwijania superpaństwa jakim jest Unia Europejska, mimo kryzysu, który przechodzi.  

- Integracja europejska jest wyjątkowym przypadkiem w historii świata – mówił. – To wielka wspólnota państw tworząca się w procesie całkowicie dobrowolnym. 

Przywołał z teorii gier termin „gra o rosnącej sumie”, w której nikt nie jest przegranym albo wygranym, bo wszyscy zyskują, tak jak w przypadku europejskiej integracji.

Galeria:
 http://www.uwb.edu.pl/inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017