Uniwersytet w Białymstoku wśród laureatów Podlaskiej Marki 2021!

Badanie i rozwój zimnego ultraszybkiego zapisu informacji z tytułem Podlaskiej Marki! Prace nad tą przełomową metodą realizowane są na Wydziale Fizyki UwB, w zespole pod kierunkiem prof. Andrzeja Stupakiewicza. Decyzją kapituły konkursu to właśnie one zwyciężyły w kategorii Odkrycie.

Gala finałowa Podlaskiej Marki odbyła się wczoraj (11.05.2022) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jej motywem przewodnim było Xylopolis – niezwykłe miasto przyszłości.

Obierając pamiątkową statuetkę, prof. Stupakiewicz mówił: - Nauka to wiedza, a wiedza to najważniejszy kapitał naszej cywilizacji. Z nim przetrwamy, więc będziemy inwestować w naukę.

Opracowana przez prof. Andrzeja Stupakiewicza i jego zespół metoda rozwiązuje największe problemy związane z cyfrowym zapisem informacji: wielokrotnie przyspiesza proces i redukuje do minimum straty energii, a także ilość wytwarzanego w trakcie ciepła. To czyni ją nie tylko najszybszą, ze znanych dotychczas metod zapisu i odczytu, ale też rekordowo wydajną. Metoda jest cały czas rozwijana, a uzyskane wyniki mogą być krokiem milowym na drodze do konstrukcji niezwykle wydajnych systemów do zapisu danych. Skutkiem tego będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w centrach IT, niezwykle szybki dostęp do danych cyfrowych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej.

Tytuł Podlaskiej Marki trafił też do związanego z Wydziałem Prawa UwB dr. Macieja Oksztulskiego – pierwszego w Polsce niemówiącego autysty, który obronił rozprawę doktorską z dyscypliny nauki prawne. Został laureatem w kategorii Marka bez Barier.

W 18. edycji konkursu Podlaska Marka kapituła wybierała najlepsze, najbardziej wartościowe przedsięwzięcia, produkty i wydarzenia w 10 kategoriach.

Przypomnijmy, że Uniwersytet w Białymstoku wcześniej dwukrotnie nagradzany był w konkursie Podlaska Marka. W 2018 roku, również w kategorii Odkrycie, statuetkę odebrał prof. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki UwB, zaangażowanym w pierwsza w historii detekcję fal grawitacyjnych. Wcześniej, w 2015 roku, tytułem Podlaskiej Marki nagrodzony został nowo wybudowany kampus przy ul. Ciołkowskiego.

Więcej o Gali Finałowej: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/bogactwo_roznorodnosci/podlaska_marka_roku/poznalismy-laureatow-podlaskiej-marki-2021.html

Filmowa Relacja z Gali:
https://www.facebook.com/PodlaskieZasilaneNatura/videos/359799486129730