W maju rządzą algorytmy!

Data wydarzenia 29-04-2019

Już po raz siedemnasty podlaskie uczelnie zapraszają wszystkich mieszkańców naszego regionu do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. To największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, popularyzująca naukę i sztukę w sposób bardzo przystępny. Koordynatorem tegorocznego festiwalu jest Uniwersytet w Białymstoku.

Imprezy festiwalowe odbędą się nie tylko w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, ale także w Kleosinie i w Wilnie na Litwie. Uczestnicy od kuchni będą mogli poznać miejsca na co dzień niedostępne – laboratoria naukowe oraz warsztaty pracy naukowców i artystów. Impreza skierowana nie tylko do uczniów i studentów, ale też do przedszkolaków i osób starszych. Nie liczy się ani wiek, ani płeć, ani wykształcenie uczestnika. Liczy się CIEKAWOŚĆ!

Hasło tegorocznego Festiwalu brzmi „Algorytmy rzeczywistości”. Algorytm to nie tylko termin z żargonu informatyków i matematyków. Są w naszym życiu wszechobecne – rządzą na Wall Street, kierują medycznymi urządzeniami, kojarzą znajomych w Internecie, decydują o popularności towarów, dostarczają rozrywki, kreują informacje, ale także szerzą dezinformację - fake newsy. Wpływają na politykę, a więc życie całych społeczeństw, ale też na indywidualne decyzje użytkowników sieci.

Sektor IT, w którym wykorzystywane są w zaawansowanym stopniu, jest najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki, generująca też największe zyski. Algorytmy ułatwiły i zautomatyzowały wiele czynności, otworzyły wiele niezwykłych możliwości, poszerzyły rzeczywistość o wirtualne światy, które tworzone są na miarę naszej wyobraźni. Dla wielu młodych ludzi bywają bardziej realne niż otaczający ich fizyczny świat, zaś awatary ważniejsze niż własne ciało. Budzi to dylematy natury filozoficznej: na ile my tworzymy algorytmy, a na ile one nas? Czy rzeczywiście powinniśmy się obawiać tego, że mogą objąć panowanie nad oprogramowaniem władającym człowiekiem?...

Decyzją Kolegium Środowiskowego Rektorów Szkół Wyższych funkcję koordynatora objął w tym roku Uniwersytet w Białymstoku. Współorganizatorami jest 11 innych uczelni:
- Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
- Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku
- Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku
- Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach
- Politechnika Białostocka
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Przyłączyły się do nas także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach.

Program przedstawia się następująco:

20.05.2019 r. – uroczyste otwarcie; Festiwal na Uniwersytecie w Białymstoku;

21.05.2019 r. – Festiwal w Łomży – wykłady, warsztaty, pokazy i eksperymenty naukowe;

22.05.2019 r. – Festiwal w Suwałkach - wykłady, warsztaty, pokazy i eksperymenty naukowe;

23-24 .05.2019 r. – Festiwal na wszystkich uczelniach - wykłady, warsztaty, pokazy i eksperymenty naukowe;

25.05.2019 r. – Rodziny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku (w godz. 10-15).


Tegoroczny Festiwal wsparciem i patronatem objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży i Prezydent Miasta Suwałk.

Patroni medialni: TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Gazeta Wyborcza Białystok, Radio Akadera, PlatonTV oraz portale: BiałystokOnline, 4Łomża, Niebywałe Suwałki.


Szczegóły i rejestracja na stronie http://podlaskifestiwal.pl/