Wernisaż wystawy „Rudymenty” w Galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych na UwB

Data wydarzenia 25-11-2022

Galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych zaprasza na wystawę prac Karola Więcha "Rudymenty". Jej wernisaż odbędzie się 25.11.2022 (piątek) o godz. 17:00 w Instytucie Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20, budynek B).

Oto jak opisują ją organizatorzy:
Wystawa „Rudymenty” zawiera prace mające na celu wyrażenie ciągłości między przeszłością w jej pierwotnym i trybalnym wymiarze, a tym, co się aktualnie wydarza i co prowokuje pytania o nadchodzącą przyszłość. W obrazach i grafikach, tworzących ekspozycje, znika człowiek jako jednostka, ustępując miejsca kolektywowi lub abstrakcji syntetyzującej piękno i popęd destrukcji, schematyczność i przypadkowość. Prace Karola Więcha wynoszą na plan pierwszy kształty, deformacje i układy, rozumiane jako uniwersalne narzędzia reprezentacji rzeczywistości. Stają się one raczej wizualnym esejem lub kulturoznawczą wypowiedzią, niż pracami mającymi za zadanie wprowadzenie odbiorcy w stan błogości i zadowolenia.

Karol Więch – to kulturoznawca, nauczyciel akademicki i twórca wizualny. W swoich pracach, do których należą zarówno obrazy, prace wykonane tuszem, jak i grafiki cyfrowe, wykorzystuje abstrakcyjne układy linii oraz kształty ludzi poddane subiektywnej deformacji. Szukając inspiracji Karol Więch sięga do sztuki prehistorycznej i tradycyjnej, chociaż w jego twórczości można dostrzec echa fowizmu, art brut oraz nowej figuracji. Pojawiają się tutaj motywy konfliktów zbrojnych, kolektywnych prześladowań, utraty indywidualności, które koegzystują obok potrzeby miłości, uznania i szukania sensu w zmieniającej się rzeczywistości. Ramą spajającą prace, jak zauważa sam autor, jest ponadczasowe krążenie pewnych uniwersaliów, kryjących się pod fasadą estetyczną dzieła.

Sztuka, dla Karola Więcha, jest w dużej mierze formą wizualnego eseju, który nie obawia się reprezentować wewnętrznych poruszeń i poglądów twórcy, mierząc się ze wstydliwymi społecznie i drażniącymi kwestiami.

- Na znaczną część ekspozycji składają się prace wykonane tuszem. Jest to szczególnie wymagająca technika, która niestety nie wybacza pomyłek. Małe abstrakcyjne układy przeradzają się w całe konstelacje. One natomiast łączą się z kształtem mającym zarówno pierwotny, jak i nowoczesny wymiar – opowiada Karol Więch w filmowej zapowiedzi wystawy.

Galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych, działająca w Instytucie Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku, zainaugurowała działalność w październiku 2021 r. Założyła ją studentka kulturoznawstwa Marta Pogorzały, która pełni funkcję prezesa BWK. Opiekunem artystycznym Galerii jest mgr Maja Rogala.