Wykład otwarty "O Marianie Smoluchowskim w setną rocznicę śmierci"

Data wydarzenia 17-11-2017
We wtorek, 21 listopada, o godz. 14.15 na Wydziale Fizyki (sala 2011) w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Smoluchowskiego prof. dr hab. Bogdan Cichocki z Instytutu Fizyki Teoretycznej, Wydziału Fizyki, Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład pt: "O Marianie Smoluchowskim w setną rocznicę śmierci"
 
Marian Smoluchowski, genialny polski fizyk i chemik, zmarł przedwcześnie 5-tego września 1917 roku mając zaledwie 45 lat. Był jednym z najwybitniejszych uczonych przełomu XIX i XX wieku, współtwórcą kinetycznej teorii materii. Wykład poświęcony będzie przedstawieniu jego pasjonującej drogi życiowej i omówieniu jego najważniejszych osiągnięć naukowych. W szczególności zostanie przypomniane jak niezwykle ważną rolę odegrał Marian Smoluchowski w "powołaniu atomów do życia" czyli uznaniu ich realności, jak również w rozwikłaniu zagadki niebieskiego koloru nieba czy też w wyjaśnieniu  bardzo tajemniczego zjawiska za jaki uważano
opalescencję krytyczną. Jego działalność naukową można pokrótce scharakteryzować jako dążenie do wyjaśnienia w jaki sposób pojawia się przypadek w deterministycznym świecie i jakie prawa rządzą tym przypadkiem.
 
Przypomniana zostanie również jego wielka pasja, jaką był alpinizm, wraz z jego osiągnięciami na tym polu.  

Serdecznie zapraszamy!