Zapraszamy do Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku!

06.06.2022

Z radością informujemy, że Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku jest w pełnej gotowości i oczekuje na wszystkich pasjonatów gwiazd, kosmosu, astronomii, nauki, nieziemskich zjawisk…

Na widzów czeka specjalna kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów, mieszcząca 32 osoby. Nasi goście do dyspozycji mają wygodne odchylane fotele, które umożliwiają komfortowe poznawanie tajemnic otaczającego nas świata. Najważniejszym elementem wyposażenia jest jednak nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome. Dodatkowo dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye (USA) o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości. Nagłośnienie zapewnia Sound Surround 5.2.

W planetarium możliwa jest projekcja zarówno gotowych prezentacji i filmów, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo”. Realistyczną podróż po Układzie Słonecznym zapewnia oprogramowanie Shira Universe.

Na początek przygotowaliśmy 4 propozycje filmowe dla widzów w różnym wieku:

Myszki i księżyc” 2D - Księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci (czas 16 min., grupa wiekowa 3+).

Nieziemskie księżyce” 2D - podczas seansu odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o naprawdę zaskakujących rzeczach (czas 17 min, grupa wiekowa 7+).

Wszechświat i cała reszta” 2D – niezwykła opowieść o nocnym niebie (czas 32 min., grupa wiekowa 10+).

Na skrzydłach marzeń” 3D – zaprosimy do wspólnego odkrywania tajemnic latania (czas 35 min., wiek 7+).

Rezerwacja miejsc prowadzona jest drogą mailową: planetarium@uwb.edu.pl

Więcej informacji o filmach i organizacji Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku: https://szkoly.uwb.edu.pl/

Zapraszamy serdecznie, także na lekcje i obserwacje astronomiczne.

Regulamin wstępu do Planetarium UwB