Zmiany w nowym tysiącleciu – VI edycja Kreatywnych Rozmów o Nauce

Studenci i doktoranci z Uniwersytetu w Białymstoku już po raz szósty zapraszają na Kreatywne Rozmowy o Nauce. Naukowe show rozpocznie się  12 maja (czwartek) o 17.00 w auli Wydziału Chemii, w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Wstęp jest bezpłatny.

Po dokładnie rocznej przerwie wracamy z nową energią, nowym tematem i, ku naszej ogromnej radości, w formie stacjonarnej! Szósta edycja KRON będzie poświęcona zmianom w nowym tysiącleciu. Obchodzone w tym roku 25-lecie Uniwersytetu w Białymstoku natchnęło nas do analizy zdobyczy ludzkości na przestrzeni czasu. To zagadnienie chcemy poruszyć z prawie każdej możliwej strony, a pomogą nam w tym nasi niezastąpieni prelegenci – zapowiada Ewa Putra z Parlamentu Studenckiego UwB.

Przed publicznością wystąpi prof. Robert Ciborowski, rektor UwB, który opowie o zmianach dotyczących ekonomii. Tytuł jego wykładu: “Współczesne megatrendy ekonomiczne. Dostosowanie czy kreacja?” Gościem VI edycji KRON będzie też jeden z pomysłodawców imprezy, absolwent prawa na UwB mgr Paweł Szorc. “Automatyzacja dyskryminacji. W jaki sposób nowe technologie przejmują i utrwalają nasze uprzedzenia?” – to temat jego prelekcji. W tegorocznej edycji nie zabraknie też głosu samych studentów o studentach. O tym, jak zmieniało się postrzeganie młodzieży na przestrzeni lat, opowie Katarzyna Gdula, przewodnicząca Parlamentu Studenckiego UwB, jedna z „twarzy” uczelni podczas Expo 2020 w Dubaju.

 

Kreatywne Rozmowy o Nauce (KRON) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów realizowanych przez Parlament Studencki UwB, we współpracy z Radą Uczelnianą Samorządu Doktorantów. Są to cykliczne spotkania z charyzmatycznymi praktykami i naukowcami, którzy o zagadnieniach związanych z ich naukowymi czy zawodowymi pasjami potrafią mówić w sposób bardzo przystępny, a zarazem niezwykle inspirujący. Podczas każdej edycji organizatorzy skupiają się na innych dziedzinach wiedzy, starając się przy tym, aby każde z wydarzeń miało charakter jak najbardziej multidyscyplinarny.

 

Formuła Kreatywnych Rozmów o Nauce przypomina nieco tę znaną między innymi z konferencji TED/TEDx: prelegenci mają w czasie 20 minut przedstawić wybrany problem. Jednak podczas KRON po wszystkich wykładach przychodzi czas na tytułowe rozmowy, czyli dyskusję z udziałem publiczności.