Kontrola finansów publicznych tematem międzynarodowej konferencji naukowej na UwB

Data wydarzenia 20-09-2022

Co pokazały kontrole uchwał podatkowych rad gmin podejmowanych na podstawie tzw. tarcz antykryzysowych? Jak funkcjonuje instytucja donosu w prawie podatkowym? Czy w świetle kontroli, które NIK przeprowadziła w bankach, można mówić o bezpieczeństwie rynku finansowego? To tylko niektóre z zagadnień, jakie będą omawiane podczas konferencji, która w dniach 20-21 września 2022 odbędzie się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Organizatorami naukowego spotkania są Międzynarodowe Centrum Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego oraz Wydział Prawa UwB. Weźmie w nim udział ok. 100 osób. To nie tylko naukowcy, m.in. z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Węgier, Włoch, Kazachstanu, ale także praktycy – przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli i Regionalnych Izb Obrachunkowych. Gościem specjalnym będzie dr hab. Sebastian Skuza, prof. UW, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Będziemy rozmawiać o różnych aspektach kontroli finansowej w Polsce i innych europejskich krajach. Przyjrzymy się rozwiązaniom stosowanym w poszczególnych państwach, ale też ich praktycznym efektom. Nie zbraknie wątków związanych z aktualną sytuacją międzynarodową i jej ekonomicznymi skutkami: będziemy mówić np. o kontroli finansowej podczas stanu wojennego w Ukrainie czy kontroli finansów publicznych w kontekście działań antyinflacyjnych – zapowiada prof. Leonard Etel, prezes Międzynarodowego Centrum Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego.

W ramach konferencji odbędzie się również seminarium skierowane do młodych naukowców, podczas którego będzie miał miejsce konkurs na najlepsze wystąpienie.

Partnerem strategicznym tegorocznej, 21. Konferencji Międzynarodowego Centrum Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego jest Województwo Podlaskie. Patroni medialni to Wolters Kluwer oraz portal prawo.pl.