Wystawy

 

Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy fotograficznej dra hab. Piotra Jadwiszczaka, prof. UwB pt. Przyroda Wyspy Króla Jerzego. W holu Wydziału Biologii (na parterze) będzie można zobaczyć fotografie prezentujące piękno antarktycznej przyrody. Wystawa będzie eksponowana od 3 października do 31 grudnia 2022 roku.

Prezentowane zdjęcia zostały wykonane przez Piotra Jadwiszczaka w latach 1994-1995 podczas XIX Wyprawy Antarktycznej Polskiej Akademii Nauk do Stacji im. Henryka Arctowskiego, placówki położonej nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Pingwiny białookie fot. Piotr Jadwiszczak

                                                                                                                  Pingwiny białookie fot. Piotr Jadwiszczak

Charakter przyrody Wyspy Króla Jerzego jest kształtowany przez jej antarktyczne i oceaniczne położenie. W sezonie letnim, na wolnych od lodu obszarach gniazdują przedstawiciele trzech gatunków pingwinów (białookich, maskowych i białobrewych) oraz inne ptaki, np. oceanniki, petrelce, warcabniki, mewy, rybitwy, wydrzyki... Spośród płetwonogich obserwuje się słonie morskie, uchatki antarktyczne, krabojady, przesympatyczne foki Weddella i niebezpieczne lamparty morskie. Zatokę Admiralicji odwiedzają też walenie (humbaki i orki). A to przecież tylko wycinek świata ożywionego wyspy i otaczających ją wód.

                                                                             Zimowy poranek nad Zatoką Admiralicji  fot. Piotr Jadwiszczak

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego została założona w 1977 roku, a jej budowa trwała niecałe dwa miesiące. Obecnie jest ona zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, który w 2018 r. otrzymał dotację ministerialną na prace rewitalizacyjne i budowę nowego budynku głównego (jego fundamenty zostały już posadowione). „Arctowski” jest całoroczną stacją naukowo-badawczą, która prowadzi badania (także monitoring) w licznych dziedzinach, przede wszystkim z zakresu nauk biologicznych i nauk o Ziemi. W bezpośrednim sąsiedztwie stacji znajduje się jeden ze szczególnie chronionych obszarów Antarktyki (ASPA 128).