Studentka Uniwersytetu w Białymstoku uczestniczyła w symulacjach prac Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej w Brukseli

Gabriela Plawgo,

Gabriela Plawgo, studentka III roku prawa na UwB, w dniach 8-9 kwietnia 2024 r. brała udział w projekcie ConSIMium - symulacjach prac Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej w Brukseli.

W przedsięwzięciu uczestniczyło po 6 studentów z każdego z państw członkowskich UE. Polscy reprezentanci zostali wybrali w drodze konkursowej przez KRASP (Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich). W sumie w tegorocznych symulacjach brało udział  162 studentów z 27 krajów Unii Europejskiej.

- Osoby te reprezentowały 27 kultur, języków i grup interesów oraz 162 sposobów patrzenia na świat. Osiągnięcie porozumienia w tak licznym i zróżnicowanym gronie było ogromnym wyzwaniem. W symulacjach pochyliliśmy się nad szczególnie skomplikowaną i ważną aktualnie materią: sztuczną inteligencją i cyberbezpieczeństwem. Dzięki propartnerskiemu nastawieniu, po długich negocjacjach, udało się uchwalić procedowane rozporządzenia. Taki wynik był możliwy tylko dzięki czynieniu wzajemnych ustępstw między państwami w imię wspólnego dobra – relacjonuje Gabriela Plawgo. - Dzięki projektowi udało mi się zrozumieć nie tylko w jaki sposób funkcjonuje Rada oraz Rada Europejska, ale także istotę prawa unijnego. Zauważyłam także, że sztuka kompromisu, choć ciesząca się w Polsce złą sławą, jest tak naprawdę kluczem do kreowania stosunków międzynarodowych.

Więcej informacji o projekcie ConSIMium.