„Energetyka jądrowa w Polsce z punktu widzenia Uczelni”. Wykład na Wydziale Fizyki UwB

siedziba Wydziału Fizyki

Jaki jest aktualny stan polskiego programu jądrowego w kontekście potrzeb krajowych oraz sytuacji przemysłu jądrowego w Europie i na świecie? O tym będzie mówił na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. inż. Adam Kisiel (Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki). Otwarty wykład z jego udziałem odbędzie się we wtorek (16.04.2024) o godzinie 13.15 w sali 2011.

Jak zapowiada prof. Kisiel, w trakcie seminarium omówi też realizowane, planowane i ogłoszone projekty dotyczące energetyki jądrowej z punktu widzenia ich stopnia zaawansowania oraz rozważanej technologii. Ponadto przedstawi pokrótce głównych interesariuszy polskiego programu jądrowego oraz ich rolę w jego wdrażaniu. Bardziej szczegółowo omówi rolę, jaką w tym procesie odgrywają polskie uczelnie, w tym już realizowane działania oraz możliwości włączenia się nowych uczelni w proces dydaktyczny i naukowy związany z energetyką i przemysłem jądrowym.

Prof. dr hab. inż. Adam Kisiel jest zatrudniony na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, w Zakładzie Fizyki Jądrowej. Jego prace badawcze dotyczą szeroko pojętej fizyki jądrowej, a w szczególności fizyki zderzeń ciężkich jonów. Specjalizuje się w tematyce korelacji cząstek, badania diagramu fazowego materii jądrowej oraz własności plazmy kwarkowo-gluonowej. Kieruje grupą badawczą w ramach Pracowni Reakcji Ciężkich Jonów, uczestniczącą w dużych międzynarodowych współpracach naukowych klasy Big Science, takich jak eksperyment ALICE w CERN, czy eksperyment STAR w Brookhaven National Laboraory. Odbył kilkuletnie staże zagraniczne: w Ohio State University, w laboratorium CERN oraz w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych, gdzie w roku 2021 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Laboratorium Fizyki Wysokich Energii.

Dodatkowe informacje.