Na Wydziale Chemii odbyło się Konwersatorium Spektrometrii Atomowej (KOSAT)

konferencja KOSAT

W dniach 11 – 13 września 2023 r. na Wydziale Chemii UwB odbyło się Konwersatorium Spektrometrii Atomowej (KOSAT). To miejsce cyklicznych spotkań analityków z polskich i zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych zajmujących się różnymi aspektami spektroskopii. Zakres tematyczny konferencji obejmował nowe wyzwania związane z rozwojem spektralnych technik analitycznych i ich zastosowania w badaniach medycznych, przemysłowych, kryminalistyce oraz w monitoringu środowiska i ochronie zabytków. Wygłoszonych zostało 42 wykładów i komunikatów oraz przedstawiono 28 plakatów.

Ważnym wydarzeniem Konwersatorium była specjalna sesja naukowa, w czasie której odbyło się wręczenie Nagrody im. Jerzego Fijałkowskiego, którą w bieżącym roku otrzymała profesor Margaretha de Loos-Vollebregt z Uniwersytetu w Gendawie (Belgia) za wybitny dorobek naukowy w zakresie korekcji tła, a także za współpracę z polskimi ośrodkami naukowymi. Referaty wygłosili również laureaci konkursów organizowanych przez Komitet Chemii Analitycznej PAN na najlepsze osiagnięcie habilitacyjne oraz pracę doktorska z zakresie chemii analitycznej. Przewodniczący Komitetu Chemii Analitycznej PAN prof. Bogusław Buszewski wręczył również medale za zasługi dla Komitetu prof. Ewie Bulskiej z UW oraz prof. Beacie Godlewskiej-Żyłkiewicz z UwB.

W czasie Konwersatorium odbyła się Sesja Młodych Spektroskopistów dedykowana młodym naukowcom, na której zaprezentowano 10 komunikatów. Ponadto, wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników laboratoriów badawczych przeprowadzona została sesja szkoleniowa dotycząca zapewnienia jakości badań oraz certyfikowane warsztaty przeprowadzone przez firmy Altium International, Pro-Environment Polska i Air Liquide Polska.

Konwersatorium poza swoim niewątpliwym szerokim aspektem naukowym, było też doskonałą okazją do spotkania i rozmów pomiędzy przedstawicielami nauki z pracownikami ośrodków badawczych i laboratoriów pomiarowych. Pozwoliło to na dyskusję i wymianę doświadczeń na temat rzeczywistych problemów występujących podczas pracy w laboratoriach. Jesteśmy przekonani, że Konwersatorium przyczyni się do nawiązywania i zacieśnienia współprac krajowych jak i międzynarodowych.

Informacje o konferencji dostępne są na stronie www.kosat.pl.