Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć. Pora na inaugurację XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

grafika

Warsztaty, wykłady, spektakle, koncerty, gry interaktywne, prezentacje, konkursy, eksperymenty – w sumie prawie 600 wydarzeń edukacyjnych od 10 do 19 maja. Taki będzie jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Rozpocznie się znakomitym wykładem pt. „Ludzki mózg – komputer (nie) doskonały”, który w najbliższy piątek wygłosi dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Na spotkaniu inauguracyjnym będą też niespodzianki!

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największe cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę w Polsce północno-wschodniej. W tym roku siły połączyły wszystkie podlaskie uczelnie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Hasło tegorocznego festiwalu to zdanie wypowiedziane przez naszą noblistkę Marię Skłodowską-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Głównym koordynatorem XX edycji PFNiS jest Uniwersytet w Białymstoku.

Festiwal rozpocznie się 10 maja o godz. 10:00, w Auli Wydziału Matematyki (p. 1056) w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego 1 M, znakomitym wykładem interaktywnym pt. „Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały”. Dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku opowie o tym, jak działa mózg, czy nasza pamięć jest skończona, w jaki sposób uczyć się skuteczniej i co sprawa, że jedni z nas mają dusze artystów, a inni są umysłami ścisłymi.

transmisja z Wydziału Matematyki uruchomi się automatycznie w piątek o 10:00

W spotkaniu inauguracyjnym wezmą udział przedstawiciele podlaskich szkół wyższych, BPNT i instytucji, które objęły patronatem XX PFNiS, a także partnerzy wydarzenia. Obecni będą również pasjonaci nauki, którzy zarejestrowali się na wykład.

Wyjątkowych spotkań z nauką i sztuką w ramach PFNiS będzie znacznie więcej, bo blisko 600, a wśród nich warsztaty, wykłady, eksperymenty, spektakle, koncerty, pokazy.

- 17 maja na specjalne spotkanie zaprosiliśmy znanego dziennikarza naukowego dr Łukasza Lamżę, który odpowie na pytanie „Zabije nas asteroida czy raczej zbuntowane roboty?” 16 maja spektakl „Skłodowska. Radium girl” pokaże teatr Papahema – wylicza Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku i uczelniana koordynatorka Festiwalu.

W sobotę, 18 maja, w godz. 10-15, na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Festiwalowe imprezy potrwają do 19 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy do rejestracji: https://podlaskifestiwal.pl/rejestracja/.

Partnerami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami są także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info, Nauka w Polsce.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".