Student Uniwersytetu w Białymstoku wziął udział w konferencji Model United Nations 2024

Artur Bobier, z Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych

Artur Bobier, wiceprzewodniczący Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych UwB, w dniach 5-8 kwietnia b.r. wziął udział w konferencji Change The World Model United Nations 2024 (CWMUN) w Nowym Jorku. Konferencja jest symulacją posiedzeń ONZ, podczas których uczestnicy ze 140 państw ćwiczą kluczowe umiejętności z zakresu dyplomacji oraz mają możliwość poznać zasady działania Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jak relacjonuje student stosunków międzynarodowych na UwB, do Nowego Jorku udało mu się pojechać dzięki grantowi, który pokrył część kosztów uczestnictwa w CWMUN.

- W tym miejscu chciałbym podziękować Pawłowi, przewodniczącemu naszego Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych, który często wyszukuje tego typu oferty dla studentów i udostępnia je członkom koła. Kiedy zobaczyłem ogłoszenie, udział w konferencji wydawał mi się dość abstrakcyjny. Uznałem jednak, że nie mam nic do stracenia i zapisałem się na rozmowę kwalifikacyjną online, którą udało mi się przejść pozytywnie. Rekrutację przeszła również koleżanka z koła Asia, lecz niestety nie mogła wziąć udziału w wyjeździe. Postanowiłem  spróbować także dlatego, że tematyka konferencji wydała mi się atrakcyjna, gdyż poświęcona była aktualnym sprawom społecznym i politycznym – mówi Artur Bobier.

W spotkaniu w Nowym Jorku wzięły udział setki studentów i uczniów szkół średnich z całego świata.

- Współpraca z nimi była dla mnie cennym doświadczeniem. Konferencja miała formę symulacji obrad ONZ, a ja sam zostałem wylosowany jako reprezentant Indii w UNOOSA (Biuro ONZ do spraw przestrzeni kosmicznej). Musiałem więc wcielić się w reprezentanta innego kraju i nie kierować się przy tym własnymi poglądami. Dodatkowo ważnym doświadczeniem była sama praktyka, w której miałem okazję ćwiczyć umiejętności dyplomatyczne podczas pracy nad rezolucjami i budowaniem sojuszy. Dlatego uważam, że było to bardzo cenne z perspektywy studenta stosunków międzynarodowych – dodaje Artur Bobier.

Zdjęcia: archiwum prywatne A. Bobiera; CWMUN New York City