Synteza Nauki i Sztuki. Niezwykła wystawa rzeźb inspirowanych puszczą w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Data: 05.04.2024
Miejsce wydarzenia: kampus Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego
Godzina: 17:00 - 19:00

26 drewnianych rzeźb wokół szklanej kuli, a wśród nich Duch puszczy, Kamienna głowa, Strażnik puszczy, Gladiator, Dialog, Ona, Lipa, Ślady. Ta wyjątkowa wystawa pojawiła się już w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 5 kwietnia, o godz. 17. Do udziału w nim zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wystawa będzie otwarta do końca czerwca 2024 r.

- Wystawa rzeźb inspirowanych puszczą pt. „Synteza Nauki i Sztuki” nie jest przypadkiem. Plenery rzeźbiarskie w Hajnówce sięgają lat  60. i z kilkoma przerwami trwają do dziś. Zawsze były inspirowane puszczą, jej bliskością, stąd puszcza pojawia się jako motyw przewodni w różnych aspektach. Ma wymiar uniwersalny, odnosi się do wierzeń, historii jak i mistycyzmu, znajdziemy tu również prace abstrakcyjne. W plenerach uczestniczą artyści z różnych miast Polski, ale również z Ukrainy, Białorusi czy Litwy – opowiada artysta i kurator wystawy Stanisław Ostaszewski.

Dodaje, że artyści postanowili wyjść poza naturalny kontekst przynależny do lasu, w przestrzeń dużego miasta.

- Pomysł zorganizowania wystawy rzeźby plenerowej na terenie kampusu uniwersyteckiego jest kontynuacją zamierzenia - prezentacji rzeźb w najciekawszych miejscach Białegostoku. Połączenie drewnianej rzeźby z awangardową architekturą jest interesującym wydarzeniem w relacji:  rzeźba - sztuka - architektura. Niewątpliwie największym atutem tej wystawy jest symbioza  nauki i sztuki – dodaje Stanisław Ostaszewski.

26 rzeźb już pojawiło się w przestrzeni kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Zostały ustawione na Placu Syntezy Nauk, wokół szklanej kuli. Trzy rzeźby stanęły również w Rektoracie UwB przy ul. Świerkowej.

Autorami wystawy są: Stanisław Ostaszewski (Białystok), Jerzy Iwacik (Hajnówka), Wiktor Kabac (Hajnówka), Daniel Lipian-Kaniuk (Lublin), Wojciech Mendzelewski (Lublin), Wojciech Pawliczuk (Łódź), Anna Marta Świtalska-Świć (Hajnówka).

- Kolekcja 26 rzeźb umieszczona w kampusie UwB została zatytułowana przez koordynatora wystawy – Stanisława Ostaszewskiego – „Synteza Nauki i Sztuki”. Drewniane obiekty powstały w latach 2019-2023. Wszyscy rzeźbiarze, chociaż związani z Podlasiem (Białystok, Hajnówka, Białowieża), są doskonale znani i rozpoznawani w kraju i za granicą. Dębowe i lipowe dzieła sztuki ustawione zostały wokół symbolicznej szklanej kuli na Placu Syntezy Nauk, a kompozycja może kojarzyć się z orbitowaniem wokół gwiazdy, która będąc w centrum układu, ukazuje odwieczny związek nauki ze sztuką. To wzajemne oddziaływanie niewidzialnej siły, wiążące piękno z mądrością, z wiedzą, objawia zalążek pełni, do której wędrują tak uczeni, jak i artyści – mówi prorektor uczelni ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 5 kwietnia, o godz. 17, wstęp wolny. Z kolei 10 maja, w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie w towarzystwie Stanisława Ostaszewskiego. Początek godz. 17.

Wystawa będzie otwarta do 30 czerwca.

Patronami ekspozycji są Uniwersytet w Białymstoku, Miasto Hajnówka oraz Nadleśnictwo Hajnówka.

plakat_a2_wystawa_ostaszewski.jpg

Fot. S. Ostaszewski