Uniwersytet w Białymstoku będzie współpracował z warszawskim Miejskim Ogrodem Zoologicznym

dr Andrzej Kruszewicz i prof. Robert Ciborowski

Współpracę w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i popularyzatorskiej przewiduje podpisane dziś (26.03.2024) porozumienie pomiędzy Uniwersytetem w Białymstoku oraz Miejskim Ogrodem Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie. Podczas spotkania prasowego w Rektoracie UwB dokument sygnowali prof. dr hab. Robert W. Ciborowski – rektor największej podlaskiej uczelni oraz dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz – dyrektor warszawskiego ZOO.

- Nasz ogród zoologiczny ma pięć filarów, przeciętny ogród w Europie ma cztery, warszawski ma pięć. Pierwszy, podstawowy, to hodowla zagrożonych gatunków zwierząt, drugi to edukacja, trzeci to nauka, czwarty to rekreacja, a piąty to rehabilitacja zwierząt, bo mamy dwa ośrodki, w tym azyl dla ptaków, który w ubiegłym roku przyjął ponad 7,5 tysiąca pacjentów. To największy ośrodek  w Europie. Ten aspekt naukowy i edukacyjny to są przestrzenie, w których widzimy możliwość współpracy. Przyjmujemy studentów na praktyki, ale żeby to się zaczęło, to musi być koordynator ds. praktyki, musi być porozumienie o współpracy - mówił podczas konferencji dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.

Przypominał, że dzięki podpisanemu porozumieniu, wszelkie inne umowy będą miały skrócone procedury i będą możliwe np. badania naukowe na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego. - Przyjeżdża do nas bardzo wielu naukowców, podobnie jak praktykantów - podkreślał dr Andrzej Kruszewicz.

Radości z możliwości współpracy nie krył też rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski. Jak powiedział, widzi wiele obszarów, w których można ją realizować.

- Mamy znakomite Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, które, zakładam, będzie się rozwijało. Ale współpraca jest możliwa także z naszymi wydziałami, które zajmują się tematyką bliską ZOO, zwłaszcza Wydziałem Biologii, Wydziałem Chemii, ale i innymi, w zakresie wykraczającym poza nauki przyrodnicze – wymieniał rektor. - Spodziewamy się bardzo szerokiej, dobrej współpracy.

- Bardzo ważny wymiar ma dla nas nie tylko aspekt badawczy, ale również aspekt dydaktyczny. Praktyki studentów, możliwość wymiany wiedzy między osobami zatrudnionymi w ZOO, które są wybitnymi fachowcami i naszymi wybitnymi naukowcami, pracownikami – to jest naprawdę bezcenne. I ku temu będziemy zmierzali – dodał obecny na spotkaniu dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB, prorektor ds. rozwoju.

Porozumienie zostało zawarte na okres do końca 2030 roku, z możliwością jego przedłużenia.